Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2022
PL EN
19.05.2022 aktualizacja 19.05.2022

Kamienie żółciowe mogą prognozować raka trzustki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Chorzy na raka trzustki niemal sześć razy częściej mają wykrywane kamienie żółciowe w ciągu roku przed diagnozą nowotworu, niż osoby bez raka trzustki – zaobserwowali naukowcy z USA.

Ich zdaniem wskazuje to, że kamienie żółciowe mogą być sygnałem świadczącym o ryzyku rozwoju raka trzustki – czytamy na stronie serwisu EurekAlert. Wyniki badania naukowców z Boston Medical Center będą prezentowane podczas Tygodnia Chorób Układu Trawiennego (Digestive Disease Week 2022), który odbędzie się w dniach 21-24 maja w San Diego.

“Rak trzustki jest trudny do diagnozowania, a przez to szanse przeżycia są słabe. Nasze wyniki wskazują, że kamica żółciowa może być pomocna w lepszym diagnozowaniu tego raka – a przez to możemy ocalić więcej chorych” – komentuje główna autorka badań Marianna Papageorge z Boston Medical Center.

Najczęstszym rodzajem raka trzustki jest gruczolak przewodowy trzustki, gdyż odpowiada za ok. 90 proc. przypadków tego nowotworu.

Papageorge i jej współpracownicy przeanalizowali rejestr SEER-Medicare z lat 2008 – 2015. Zidentyfikowali 18 700 pacjentów z gruczolakiem przewodowym trzustki. Ich dane porównywano z danymi 99 287 pacjentów z tej samej bazy danych, którzy nie mieli raka trzustki.

Okazało się, że w ciągu roku przed diagnozą 4,7 proc. pacjentów z rakiem trzustki miało wykrytą kamicę żółciową, a 1,6 proc. miało z tego powodu usunięty woreczek żółciowy. W grupie bez nowotworu odsetki te wynosiły odpowiednio – 0,8 proc. i 0,3 proc.

“Kamica żółciowa nie powoduje rozwoju raka trzustki, ale zrozumienie jej związku z tym nowotworem może pomóc walczyć z wysoką śmiertelnością z powodu raka trzustki poprzez stworzenie możliwości wcześniejszej diagnozy i leczenia go” – podkreśla Papageorge.

Jak zaznacza, wiele osób ma kamienie żółciowe, ale nie rozwija raka trzustki. Dlatego przyszłe badania mogą skoncentrować się w większym stopniu na wynikach testów laboratoryjnych i obrazowych, by ocenić, czy istnieją jakieś specyficzne czynniki związane z kamieniami żółciowymi, które mogłyby pomóc lepiej identyfikować pacjentów zagrożonych rakiem trzustki.

“To taka straszna choroba, a przeżywalność jest niska. Ludzie diagnozowani w tak zaawansowanych stadiach. Dlatego kluczowe jest wszystko, co możemy zrobić, by diagnozować pacjentów wcześniej i zapewnić im możliwość wyleczenia” - podsumowuje. Papageorge. (PAP)

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022