Przedstawiono raport stanu zdrowia populacji mieszkańców Wrocławia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przedstawili raport stanu zdrowia populacji mieszkańców Wrocławia. Wynika z niego, że dzieciom doskwierają problemy emocjonalne i nadwaga. Dla dorosłych zagrożeniem jest podwyższone ciśnienie i wysoki cholesterol.

Dzięki współpracy Uniwersytetu Medycznego i władz samorządowych Wrocławia przeprowadzono wśród mieszkańców badania stanu zdrowia, które nazwano Picture. Miały dać odpowiedź na pytanie, jaki jest obraz tej miejskiej populacji. Badania przeprowadzono wśród 2050 osób (1030 dzieci i 1029 dorosłych).

Prorektor uczelni prof. Tomasz Zatoński podkreślił, że badania były bardzo szczegółowe i pozwoliły zebrać materiał, który będzie jeszcze szerzej interpretowany przez specjalistów.

„Wylosowaliśmy z bazy PESEL dzieci i zaprosiliśmy do badań wspólnie z rodzicem lub opiekunem. Wykonano im setki badań nie tylko morfologicznych, których wyniki mamy w bazie. Zebrano wszechstronny wywiad, wykonano wiele konsultacji z najlepszymi specjalistami m.in. laryngologami, kardiologami. Pozwoliło to na pokazanie obrazu tej populacji, ale te wyniki posłużą jeszcze do dalszych badań i publikacji” – powiedział prof. Zatoński.

Z badań wynika, że wśród dzieci około 20 proc. cierpi na nadwagę lub otyłość, ale też od 6 do 9 proc. ma niedowagę, której źródła należy wyjaśnić.

Badanie Picture pokazało znaczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu emocjonalnym i psychospołecznym, co z pewnością mogło się wiązać z pandemią. Aż 35 proc. młodych osób zgłaszało lęk lub ataki złości, 24 proc. nieadekwatny smutek, 14 proc. obniżony nastrój lub depresję, a po 20 proc. uczucie przewlekłego zmęczenia lub nadmierne pobudzenie.

Wśród dorosłych największym problemem było potwierdzenie zaburzeń profilu lipidowego, ponieważ zbyt wysoki cholesterol potwierdzono u 46 proc. badanych. Tyle samo procent badanych dorosłych wrocławian cierpi na nadwagę lub otyłość.

U 27 proc. mężczyzn i 9 proc. kobiet stwierdzono również nieprawidłowe, wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiedział kontynuowanie badań nad określaniem stanu zdrowia populacji miejskiej.

„Wydaliśmy na te badanie 512 tys. zł, ale w następnej edycji zwiększymy tę kwotę do 800 tys. zł i przebadamy o 500 osób więcej, czyli ponad 2,5 tys. wrocławian. Tak wydawane na zdrowie mieszkańców pieniądze są najlepiej wydawanymi środkami, bo pozwalają ocenić, jaki jest nasz stan zdrowia” – powiedział Sutryk.

Jak podano, na ponad 40 programów promocji zdrowia wydano we Wrocławiu 18 mln zł.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  10.05.2024. PAP/Michał Meissner

    CIOP-PIB: pożar to nie tylko ogień, ale i niebezpieczny dla człowieka dym

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: kilkaset tysięcy Polaków może mieć niezdiagnozowaną celiakię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera