Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
13.05.2022 aktualizacja 13.05.2022

UR w Krakowie dokumentuje na filmach YT kulturę małopolskich gmin

20.11.2012. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. PAP/Jacek Bednarczyk 20.11.2012. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. PAP/Jacek Bednarczyk

Badania, dzięki którym można zidentyfikować i ochronić dziedzictwo kulturowe, są jednym z tematów filmów, opracowanych przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie we współpracy z gminami. Cały Multimedialny Katalog Dziedzictwa Kulturowego Małopolski przedstawia dorobek kultury i tradycje zachowane w małych społecznościach lokalnych.

Filmy można zobaczyć na kanale międzynarodowego projektu "Cultural heritage of small homelands" ("Dziedzictwo kulturowe małych ojczyzn"). Istnieje możliwość odtwarzania z napisami lub transkrypcją w języku angielskim.

Seria składa się z 19 filmów.

W wersji drukowanej katalogu zaprezentowano 49 gmin - jest ona opublikowana na TEJ stronie internetowej.

Na kanale znajduje się także film na temat działalności badawczej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

W pierwszej częci publikacji zaprezentowano badania, dzięki którym można zidentyfikować i ochronić dziedzictwo kulturowe. Druga część zawiera opis najlepszych praktyk, które pozwalają dawne tradycje "ocalić od zapomnienia". W trzeciej części przedstawiciele młodego pokolenia tłumaczą, jak sami rozumieją dziedzictwo kulturowe w swoim regionie.

Za utworzenie katalogu odpowiadali prof. dr hab. inż. Józef Hernik, dr hab. inż. Barbara Prus oraz dr inż. Karol Król.

"Projekt miał udowodnić tezę, że promowanie oryginalnych elementów dziedzictwa kulturowego może przyczynić się do dynamicznego rozwoju nowych produktów regionalnych" - wyjaśnia Izabella Majewska.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023