Nauka dla Społeczeństwa

07.07.2022
PL EN
15.05.2022 aktualizacja 15.05.2022

Ludzie o osobowości narcystycznej niechętni wobec masek i szczepienia przeciw COVID-19

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Różne typy osobowości narcystycznej inaczej dostosowują się do powszechnego noszenia masek i szczepienia się. W ich przypadku komunikat „zrób to dla dobra ogółu” – nie działa – ustalili naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii. Praca została opublikowana w „Current Psychology”.

„Jeśli chcesz przekonać do noszenia maski albo zaszczepienia kogoś o osobowości narcystycznej wielkościowej, musisz sprawić, by w jego oczach te aktywności wyglądały na 'odjazdowe'. W ten sposób zaspokoisz jego potrzebę wyróżniania się” – powiedział Peter Hatemi z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii. Zdaniem badacza innego komunikatu należy użyć w stosunku do kogoś z osobowością narcystyczną wrażliwą. "Dla człowieka z typem narcyzmu wrażliwego najważniejszy jest osąd otoczenia. Do niego szybciej trafi komunikat, że noszenie masek jest usankcjonowane społecznie” – powiedział Hatemi.

Poprzednie badania wskazywały, że ludzie o osobowości konserwatywnej byli bardziej skłonni do dystansowania się wobec informacji dotyczącej COVID-19 i wierzyli, że jest to problem wyolbrzymiony przez media. Osoby te nie czuły też szczególnego lęku przed zachorowaniem i nie postrzegały COVID-19 jako poważnego zagrożenia.

Naukowcy podejrzewali, że przekonania polityczne nie mogą być dominującym czynnikiem, kształtującym postawy wobec pandemii COVID-19, dlatego postanowili przyjrzeć się różnym typom osobowości.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1100 Amerykanów w marcu 2021 r. Naukowcy sprawdzili, jakie są poglądy polityczne respondentów, ich stosunek do ryzyka i przestrzegania prawa. Ustalili, że ludzie z cechami osobowości narcystycznej wielkościowej, niechętnie stosowali się do noszenia masek czy decydowali o zaszczepieniu przeciw COVID-19. Ale ci, którzy to zrobili, chętnie przekonywali innych do pójścia w ich ślady.

Ludzie z cechami osobowości narcystycznej wrażliwej – również niechętnie nosili maski i szczepili się, ale w ich przypadku, kluczowy wpływ na podjęcie decyzji miało poczucie „bycia ocenianym” przez innych. Ten typ osobowości źle znosi krytykę otoczenia.

Naukowcy podkreślają, że podczas gdy narcyzm wielkościowy może być zdiagnozowany jako zaburzenie osobowości, tak łagodna forma narcyzmu jest nieodłącznym elementem osobowości człowieka.

„Narcyzm jest naturalną częścią ludzkiej osobowości. Bez niego nie funkcjonowalibyśmy normalnie. Ale jest on też chętnie karmiony przez wiadomości polityczne i wykorzystywany – co widzieliśmy podczas pandemii COVID-19” – podkreśla Hatemi.

Więcej informacji w materiale źródłowym: https://link.springer.com/article/10.1007/s12144-022-03080-4 (PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022