Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
11.05.2022 aktualizacja 11.05.2022

Poszukiwani: inspirujący artyści i humaniści

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

Trwa konkurs o nagrodę Instytutu De Republica za wybitne osiągnięcia w naukach humanistycznych, społecznych i w sztuce. Do końca maja można zgłaszać kandydatów – naukowców do 40. roku życia oraz uczonych o znaczącym dorobku lub zaangażowanych w działalność międzynarodową.

Do wygrania jest 10 tys. złotych i możliwość wydania własnej publikacji w Wydawnictwie Instytutu De Republica (w terminie do 2 lat od przyznania nagrody). Laureaci otrzymają statuetkę zaprojektowaną przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza.

PAP jest patronem medialnym konkursu. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrody odbierze pięć osób - trzy w kategoriach podstawowych oraz dwie w kategoriach specjalnych: za cały dorobek naukowy oraz za działalność międzynarodową. Ideą konkursu jest bowiem wspieranie i promocja nie tylko najwybitniejszych młodych badaczy (do 40. roku życia), którzy na wczesnym etapie kariery wykazują potencjał, aby osiągnąć pozycję liderów w swojej dziedzinie. To również szansa na promocję cenionych polskich naukowców, którzy swoją pracą, dorobkiem naukowym oraz działalnością międzynarodową są inspiracją dla młodych.

Kandydatów mogą zgłaszać uczelnie, podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, instytuty badawcze, jednostki naukowe i komitety naukowe Polskiej Akademii Nauk, wydziały lub komisje Polskiej Akademii Umiejętności, stowarzyszenia naukowe oraz osoby prywatne.

W każdej z kategorii można zgłosić tylko jedną osobę, w innym wypadku zgłoszenie nie zostanie rozpatrzone. Dorobek i działalność kandydatów ocenią jurorzy - eksperci w dziedzinie: historii, prawa, filozofii, literatury, kultury, sztuki, politologii, socjologii.

„Nagroda Instytutu De Republica to honorowe wyróżnienie skierowane do polskich naukowców – zarówno tych młodych, jaki i tych którzy całe swoje życie poświęcili nauce. Pragniemy za jej pośrednictwem nobilitować, a jednocześnie wyrazić szczególną wdzięczność za dostarczenie swoją pracą inspiracji badawczej dla całej rzeszy specjalistów wielu dziedzin. Jestem przekonany, że konkurs przyczyni się do popularyzacji polskiej nauki, a dzięki otrzymanym zgłoszeniom będziemy mogli bliżej poznać dokonania naukowców, często niedocenianych w Polsce i na świecie” – podsumował cytowany na stronie konkursu dyrektor Instytutu De Republica dr hab. Bogumił Szmulik.

Więcej informacji oraz formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024