Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
10.05.2022 aktualizacja 10.05.2022

Opole/Otwarto wystawę o związkach Polski z uniwersytetem w Padwie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Na Uniwersytecie Opolskim otwarto w poniedziałek wystawę poświęconą studentom z Rzeczypospolitej Obojga Narodów studiującym na Uniwersytecie Padewskim. Wystawa ma związek z obchodami 800. rocznicy powstania uczelni w Padwie.

Wystawa obejmująca szereg plansz przedstawiających związki osób pochodzących z Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, które studiowały na Uniwersytecie Padewskim została przygotowana m.in. przez prof. Mirosława Lenarta, kierownika Katedry Badań nad Europejskim Dziedzictwem Kulturowym UO oraz dr Sławomira Marchela z Archiwów Państwowych.

"Uniwersytet w Padwie, szczególnie w wiekach XVI i XVII, był miejscem wyjątkowo popularnym wśród studentów pochodzących z terenów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ślady ich obecności w tym mieście są obecnie zarówno w Italii, jak i w Polsce, gdzie po powrocie do swoich rodzinnych stron, często starali się przenieść rozwiązania, z jakimi spotkali się podczas studiów. Przykładem może być Jan Zamojski, który po studiach w Padwie zatrudnił Bernardo Morando, by ten zaprojektował miasto Zamość, korzystając ze wzorców włoskich. Co więcej, założona przez Zamojskiego w 1594 roku Akademia Zamojska także była wzorowana na uczelni w Padwie" - wyjaśnił prof. Lenart.

Na wystawie można zobaczyć pamiątki po osobach, które wyjechały do Padwy nie tylko w poszukiwaniu wiedzy, ale i miejsca wymiany poglądów, kojarzonego z szeroko rozumianą wolnością. Są wśród nich fotokopie dyplomów polskich studentów, ich tarcze herbowe, karty z metryki Nacji Polskiej, która działała na Uniwersytecie Padewskim, herb konsyliarza Nacji Polskiej Jerzego Ossolińskiego, a nawet dokument lokalizacji Zamościa, z podpisem i pieczęcią Jana Zamojskiego, wówczas już Kanclerza Wielkiego Koronnego.

"Nasz udział w obchodach 800-lecia założenia Uniwersytetu Padewskiego nie jest przypadkowy. Studenci z Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego nie tylko czerpali wiedzę o świecie od wykładowców i kolegów z uczelni, ale będąc jedną z największych nacji, byli źródłem wiedzy o naszym kraju i bez wątpienia wnieśli także swój wkład do kultury i nauki europejskiej" - podkreślił prof. Lenart.

Wystawa, nad którą patronat objął m.in. Minister Edukacji i Nauki, Uniwersytet Padewski, Uniwersytet Jagielloński i Archiwa Państwowe odwiedzi jeszcze Kraków, Zamość i powróci do Padwy. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022