Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.05.2022
PL EN
09.05.2022 aktualizacja 09.05.2022

Suwałki/ Powstała SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W Parku Naukowo-Technologicznym Polska Wschód w Suwałkach (Podlaskie) otwarto w poniedziałek Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). To siódma tego rodzaju placówka w Polsce, w sumie powstaną 32. Mają one zachęcać dzieci i młodzież do odkrywania tajemnic techniki.

SOWA w Suwałkach to siódma po Piotrkowie Trybunalskim, Raciborzu, Piasecznie, Świdwinie, Jaworznie, Rybniku Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Kolejne lokalne mini centra nauki powstaną w ciągu 2 lat w mniejszych miejscowościach w całej Polsce.

Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki i Centrum Nauki Kopernik. Jej celem jest tworzenie małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach - do 150 tys. mieszkańców. Centra powstają przy funkcjonujących już instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych. W Suwałkach jest częścią Biblioteki Publicznej.

W takich placówkach można zwiedzać interaktywną wystawę oraz uczestniczyć w doświadczeniach i eksperymentach naukowych.

„Ministerstwo uznało, że w porozumieniu z Centrum Nauki Kopernik warto stworzyć centra popularyzujące naukę, metody dochodzenia do wiedzy naukowej poprzez sposób praktyczny w różnych częściach Polski” – powiedział podczas otwarcia suwalskiej SOWY wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

W ubiegłym roku zostały uruchomione dwie pilotażowe Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W 2022 r. planowane jest udostępnienie kolejnych 18 takich placówek. Z kolei w roku 2023 powstanie kolejnych 12 centrów nauki.

W sumie te 32 małe centra będą promowały ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu zjawisk otaczającego nas świata. W placówkach tych wykorzystane zostaną najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

„Dzisiaj na proces edukacji musimy patrzeć inaczej, poprzez rozwijanie zainteresowań, poprzez robotykę, automatykę, eksperymentowanie, pobudzanie wyobraźni młodego pokolenia, po to żeby młode pokolenie chłonęło wiedzę. Mam nadzieję, że to będzie takie miejsce” – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

W trakcie otwarcia Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Suwałkach z zajęć tych korzystała już grupa około 20 uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Suwałkach

PAP - Nauka w Polsce,  Jacek Buraczewski

bur/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022