Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2023
PL EN
21.04.2022 aktualizacja 21.04.2022

Podkarpackie/ Naukowcy uczą się, jak założyć własną firmę

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad 20 naukowców bierze udział w programie realizowanym przez Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie, którego głównym celem jest wspieranie rozwoju akademickiej przedsiębiorczości. Badacze na warsztatach uczą się m.in., jak założyć własną firmę, łączącą naukę z gospodarką.

Jak poinformował PAP specjalista ds. rozwoju technologii w Podkarpackim Centrum Innowacji Radosław Krajewski, Program Akceleracji Przedsiębiorczości Akademickiej (PAPA) dedykowany jest innowatorom z podkarpackich uczelni.

„Nasz program integruje środowisko naukowców, innowatorów i praktyków biznesu. Oprócz merytorycznej wiedzy dotyczącej tworzenia i zarządzania startupami z obszaru science, tworzymy swoiste laboratorium inspiracji technologicznej i biznesowej” – dodał.

Patronami programu stworzonego przez Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) są m.in. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Urząd Patentowy RP.

Program trwa od stycznia br., udział w nim bierze 22 badaczy i doktorantów z województwa podkarpackiego. Uczestniczą oni w warsztatach z zakresu przywództwa, przedsiębiorczości i wdrażania innowacji. Korzystają też z doradztwa w obszarze rozwoju biznesu i spotykają się z liderami innowacyjności.

Jak podkreśliła dyrektor ds. komercjalizacji badań PCI Timea Sulenta-Pluta, uczestnicy programu to otwarci na nowe wyzwania, aktywni na polu akademickim i zainteresowani komercjalizacją tworzonych przez siebie technologii pracownicy naukowi m.in. Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

„Są to osoby, które chętnie podejmują wyzwania, jakie niesie z sobą innowacyjna gospodarka i nowoczesna nauka” – zaznaczyła.

Uczestnicy programu wzięli udział dotychczas w zajęciach z zakresu m.in. zarządzania procesem B+R, organizacji biznesu, marketingu i podstaw finansów dla spółki.

W trakcie trwania programu uczestnicy – z pomocą mentorów i ekspertów – opracowują własne modele biznesowe, które będą stanowiły punkt wyjścia do budowania przedsięwzięć biznesowych łączących naukę z gospodarką. Autorzy tych najlepszych będą mogli liczyć na wsparcie zespołu ds. rozwoju technologii oraz brokerów innowacji z Podkarpackiego Centrum Innowacji. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023