Połowa starszych Amerykanów umiera z demencją

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prawie połowa mieszkańców USA umierających w wieku 67 lat lub więcej ma zdiagnozowaną demencję. Może to wynikać z lepszej diagnostyki tego typu zaburzeń, ale to również sygnał do jak najwcześniejszego działania.

Analiza danych na temat 3,5 mln Amerykanów w wieku 67 lat i więcej, którzy zmarli w latach 2004-2017, pokazuje wyraźny wzrost odsetka osób z rozpoznaną demencją. W 2004 roku miało ją zdiagnozowane 35 proc. uwzględnionych w badaniu osób, a w 2017 - 47 proc.

36 proc. umierających dzisiaj seniorów ze wspomnianego przedziału wiekowego miało demencję zdiagnozowaną już dwie dekady wcześniej.

W Polsce tymczasem na demencję choruje 400 tys. osób. Po 60 roku życia objawy otępienia wykazuje 6 proc. populacji, a po 85. roku życia - 25 proc.

Najczęstszą formą demencji jest choroba Alzheimera, która dotyczy prawie 80 proc. przypadków.

Dramatyczny wzrost można zdaniem naukowców przypisać w dużej mierze lepszej diagnostyce i większej świadomości na temat choroby. Odsetek rozpoznawanych chorych mocno zwiększył się np. w momencie, gdy ułatwiono wpisywanie demencji do wniosków o finansowanie leczenia. Mniej więcej w tym samym czasie w życie wszedł także National Plan to Address Alzheimer’s Disease - krajowa inicjatywa wspomagająca walkę z chorobą. W miedzyczasie zmalała liczba chorych umierających w zwykłych szpitalach czy oddziałach intensywnej terapii, a znacząco wzrósł odsetek osób otrzymujących pomoc w hospicjach.

„Wyniki pokazują, że przed nami jeszcze długa droga, aby odpowiednio, proaktywnie zapewniać odpowiednią opiekę pod koniec życia osobom ze zdiagnozowaną demencją oraz ich rodzinom” - mówi dr Julie Bynum z University of Michigan, autorka pracy opublikowanej w piśmie „JAMA Health Forum”.

„Podczas gdy kiedyś problemem było zbyt słabe rozpoznawanie choroby, teraz możemy się skupić na tym, jak w przeróżnych obszarach wykorzystać dane na temat rozpoznanych przypadków - od planowania państwowego budżetu po dostosowanie systemu Medicare” - dodaje ekspertka.

Choć wzrost notowanej liczby chorych wynika głównie z lepszej diagnostyki, to naukowcy podkreślają znaczenie rozmów seniorów na ten temat z lekarzami i rodziną.

Powinny one dotyczyć także rodzaju opieki, jaką starsi ludzie chcieli by być otoczeni, gdyby pojawiła się u nich demencja lub innego typu pogorszenie zdolności poznawczych.

Więcej informacji na stronach: https://jamanetwork.com/journals/jama-health-forum/fullarticle/2790757 i https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/Broszura_Alzheimer.pdf (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera