Nauka dla Społeczeństwa

26.11.2022
PL EN
31.03.2022 aktualizacja 31.03.2022

ABM: 100 mln zł dla przedsiębiorstw na finansowanie innowacyjnych wyrobów medycznych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Agencja Badań Medycznych przeznaczy 100 mln zł na konkurs dla przedsiębiorców na finansowanie opracowania, oceny działania i oceny klinicznej innowacyjnych wyrobów medycznych – przekazała w środę w komunikacie Agencja.

Nabór wniosków trwa od 30 marca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. Dofinansowanie w ramach konkursu mogą otrzymać badania podstawowe, badania przemysłowe i prace rozwojowe, niezależnie od ich fazy zaawansowania.

"Niezależnie od fazy, w której znajduje się projekt w momencie jego rozpoczęcia, wyniki jego realizacji muszą zostać skomercjalizowane. Efektem realizacji projektu powinna być produkcja wyrobu i jego wprowadzenie do obrotu" – dodano w komunikacie.

ABM przekazała, że obecnie polski eksport wyrobów medycznych wart jest 2,4 mld euro, a według danych Urzędu Patentowego w 2020 r. wydano 14 tys. patentów na wyroby medyczne i 8 tys. na leki.

"Analiza rynku biomedycznego wskazuje, że na terenie Polski funkcjonuje wiele podmiotów, m.in. o charakterze start-upów, które mają duży potencjał w kierunku rozwoju wyrobów medycznych, jednakże nie dysponują one wystarczającymi środkami umożliwiającymi sfinansowanie oceny działania i certyfikacji wymaganych regulacjami w celu wprowadzenia ich na rynek" – zaznaczyła Agencja w komunikacie.

ABM wskazała, że wsparcie rynku wyrobów medycznych w Polsce przyczyni się do poprawy sytuacji polskich pacjentów i do wzmocnienia współpracy instytucjonalnej i pozycji polskich ośrodków klinicznych lub polskich podmiotów działających w segmencie wyrobów medycznych.

W konkursie dwa obszary będą dodatkowo premiowane – wyroby medyczne oparte na sztucznej inteligencji i wyroby medyczne z zakresu robotyki.

"Narzędzia oparte na AI mają potencjał do wspierania personelu medycznego w podejmowaniu decyzji terapeutycznych", a robotyka pozwala na "ułatwienie pracy lekarzom wielu specjalności poprzez wspomaganie wykonywania czynności medycznych – np. w chirurgii, rehabilitacji czy w diagnostyce" – czytamy w komunikacie ABM.

"Tego typu sektorowe wsparcie dla rynku wyrobów medycznych jest precedensowe i nigdy dotąd nie miało miejsca w naszym kraju. W dalszej perspektywie dzięki temu możliwe będzie skomercjalizowanie tych produktów i wprowadzenie ich na rynek. To może być nasza narodowa specjalność" – podsumowuje cytowany w komunikacie prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022