Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
17.03.2022 aktualizacja 17.03.2022

Rektorzy uczelni Wrocławia i Opola o odwołaniu rektora Uniwersytetu Wrocławskiego: wyrażamy głębokie zaniepokojenie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie poważnymi konsekwencjami zaistniałej sytuacji dla całego wrocławskiego środowiska akademickiego – napisali w stanowisku rektorzy uczelni Wrocławia i Opola w reakcji na odwołanie przez szefa resortu MEiN rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysława Wiszewskiego.

Decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka 9 marca wygaszony został mandat rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysława Wiszewskiego. Decyzja ta miała związek z wnioskiem przewodniczących związków zawodowych działających na uczelni. Związkowcy wskazywali, że w 2020 r. rektor wykonał bez zgody rady uczelni trzy umowy, za które otrzymał wynagrodzenie.

W przekazanym w czwartek PAP stanowisku członków Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, podkreślono, że rektorzy nie dysponują uzasadnieniem decyzji ministra edukacji i nauki.

„Z informacji medialnych wiemy, że stwierdzenie wygaśnięcia mandatu nastąpiło na mocy art. 125 ust. 4 i 6 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, na wniosek przewodniczących trzech spośród czterech działających na Uniwersytecie Wrocławskim związków zawodowych” – napisano.

W przyjętym stanowisku rektorzy wrocławskich i opolskich uczelni wyrazili „głębokie zaniepokojenie poważnymi konsekwencjami zaistniałej sytuacji dla całego wrocławskiego środowiska akademickiego”.

„Ustawa przyznaje rektorom polskich uczelni rozległe kompetencje, nakładając na nich tym samym ogromną odpowiedzialność. Trwająca kadencja postawiła przed rektorami niespotykane dotąd wyzwania, co zrodziło konieczność kierowania uczelniami w trybie zarządzania kryzysowego, codziennie mierząc się z sytuacjami, które, jak można sądzić, mogły przekroczyć wyobraźnię organów prawodawczych” – napisano w stanowisku.

Dodano, że „wobec trwającej od dwóch lat pandemii i w obliczu wojny w Ukrainie rektorom najmocniej potrzeba jedności, solidarności i wsparcia”.

„W tych okolicznościach wygaśnięcie mandatu rektora Uniwersytetu Wrocławskiego stanowi poważny problem nie tylko dla społeczności tej znamienitej polskiej uczelni, ale także dla całego akademickiego Wrocławia” – podkreślono w stanowisku.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022