Uczelnie i instytucje

Kurs języka polskiego dla afgańskich uchodźców medyków na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ruszył intensywny kurs języka polskiego dla 25-osobowej grupy osób ewakuowanych z Afganistanu. To młodzi ludzie związani z medycyną, wśród których są lekarze, studenci medycyny i osoby, które chciałyby w Polsce podjąć studia medyczne – poinformowała uczelnia.

Afgańczyków biorących udział w kursie ewakuował rząd polski razem z tysiącem innych uchodźców z Kabulu. Oni sami lub ich rodziny wspierali wojska amerykańskie. Po przejęciu władzy przez talibów musieli uciekać, aby ratować życie – wynika z komunikatu WUM.

Podano, że z tysiąca ewakuowanych, około 200 osób zmuszonych było przerwać studia w swoim kraju. Na intensywny kurs języka polskiego organizowany przez WUM trafili ci, którzy są związani z medycyną. To grupa 25 młodych ludzi – wszyscy chcą pozostać w Polsce.

"Wśród zapisanych na kurs mamy np. młodego człowieka, który skończył 9 semestrów stomatologii. Jest również 5 lekarzy. W Warszawie mieszka 17-osobowa afgańska rodzina z tradycjami lekarskimi. Aż pięcioro osób z niej rozpoczęło studia medyczne w Afganistanie, teraz cała piątka idzie na kurs organizowany na WUM, by móc studiować medycynę w Polsce. Opiekuje się nimi wuj, ponieważ ojciec, ordynator w kabulskim szpitalu, został w Afganistanie" – powiedziała cytowana w komunikacie Katarzyna Skopiec z Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich.

Kurs poprowadzą lektorzy ze Studium Języków Obcych WUM. "Mamy doświadczenie w realizowaniu takich zajęć dla cudzoziemców. Co roku organizujemy Letnią Szkołę Języka i Kultury Polskiej, czyli wakacyjne kursy dla obcokrajowców. Przygotowywaliśmy i prowadziliśmy również kursy języka polskiego dla Białorusinów. Nauczamy, stosując własne, wypracowane przez wiele lat programy i metody" – zapewnił kierownik Studium Języków Obcych dr Maciej Ganczar.

Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong zapewnił, że kierowana przez niego uczelnia będzie wspierać tę grupę uchodźców z Afganistanu, m.in. w dostaniu się na studia medyczne i przy nostryfikacji ich dyplomów.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera