O zaprzestanie współpracy z jakąkolwiek organizacją rządową Federacji Rosyjskiej lub innego kraju, który wspiera rosyjską inwazję na Ukrainę, apeluje polskie środowisko akademickie. Współpraca naukowa nie może służyć wspieraniu działań militarnych krajów, które zagrażają innym państwom - napisano.
W środę Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) przesłała PAP apel do środowisk akademickich i elit intelektualnych w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
"W imieniu instytucji przedstawicielskich nauki i szkolnictwa wyższego oraz podpisanych instytucji nauki apelujemy do środowisk akademickich i elit intelektualnych o podjęcie wszelkich działań zmierzających do pokojowego zakończenia eskalującej agresji militarnej na Ukrainie" - czytamy w apelu.
Sygnatariusze wyrazili szacunek i wsparcie dla godnej naśladowania postawy uczestników protestów pokojowych oraz sygnatariuszy opublikowanego 24 lutego 2022 roku Listu otwartego rosyjskich naukowców i dziennikarzy naukowych przeciwko wojnie z Ukrainą.
Napisano również, że międzynarodowa współpraca naukowa powinna być globalna i apolityczna.
"Nie może zatem służyć wspieraniu działań militarnych krajów, które zagrażają bytowi niezależnych państw. Apelujemy zatem do polskiego środowiska naukowego, polskich uczelni i jednostek Polskiej Akademii Nauk o zaprzestanie współpracy z jakąkolwiek organizacją rządową Federacji Rosyjskiej lub innego kraju, który wspiera rosyjską inwazję na Ukrainę, zapewniając jednocześnie o naszym poparciu i pomocy dla tych naukowców i członków rosyjskiej społeczności akademickiej, którzy sprzeciwiają się tej agresji" - czytamy w dokumencie.
Napisano w nim również, że niezbędnym warunkiem kontynuowania współpracy środowisk naukowych musi być wzajemne zaufanie, szanowanie wartości akademickich oraz pokojowe wykorzystanie wyników wspólnych badań, a także jednoznaczne uznanie suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy.
Pod apelem podpisali się szefowie KRASP, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, Rady Młodych Naukowców, Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Parlamentu Studentów RP i Akademii Młodych Uczonych.
To nie pierwsze stanowisko tego grona opublikowane w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. W czwartek na stronie internetowej KRASP ukazało się oświadczenie, w którym stanowczo potępiono napaść. Zadeklarowano też "wszelką możliwą pomoc".
"Polskie środowisko akademickie będzie jeszcze bardziej intensyfikować i rozwijać współpracę we wszelkich postaciach z naszymi ukraińskimi partnerami akademickimi" - podkreślono.
Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział PAP w wywiadzie opublikowanym w środę, że odbył spotkanie z szefami KRASP, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz uczelni medycznych i technicznych, żeby wypracować ostateczny kształt zasad przyjmowania studentów ukraińskich.
"Dotyczyć będzie to też studentów polskich, którzy studiują na Ukrainie. Są to głównie studenci kierunków lekarskich, medycznych, którzy nie znaleźli miejsca do studiowania w Polsce. Uczą się głównie w Stanisławowie i we Lwowie. Potrzebujemy wielu lekarzy, bo te braki na rynku lekarskim są przeogromne. Wypracowywany jest system, w którego ramach w krótkiej perspektywie studenci zostaną przyjęci na studia lekarskie i medyczne w Polsce. Chcemy, żeby byli oni przyjmowani automatycznie na polskich uczelniach" - powiedział szef MEiN.
Jednocześnie zaznaczył, że chce, aby również inni studenci byli przyjmowani na studia w Polsce – bez względu na to, czy są Polakami, czy Ukraińcami.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
szz/ mir/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.