Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
28.02.2022 aktualizacja 28.02.2022

Poznań/ Społeczność UAM solidaryzuje się narodem ukraińskim

Fot. materiały prasowe UAM Fot. materiały prasowe UAM

Uniwersytet dołoży wszelkich starań, by w każdy możliwy sposób wesprzeć studentów, doktorantów i pracowników UAM pochodzących z Ukrainy, a także ich Bliskich – podkreślono w przyjętej w poniedziałek uchwale Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stanowczo potępia agresję Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Atak ten stanowi pogwałcenie suwerenności i integralności terytorialnej niepodległego państwa, umów międzynarodowych oraz standardów obowiązujących we współczesnym świecie. Stwarza także zagrożenie dla pokojowego współdziałania krajów Europy i świata” – podkreślono w przyjętej w poniedziałek uchwale Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Solidaryzujemy się z całym Narodem Ukraińskim, a w szczególności z obywatelami tego państwa, będącymi częścią naszej społeczności akademickiej” – dodano.

Podkreślono także, że „Uniwersytet dołoży wszelkich starań, by w każdy możliwy sposób wesprzeć studentów, doktorantów i pracowników UAM pochodzących z Ukrainy, a także ich Bliskich”.

W uchwale zaapelowano także do władz Federacji Rosyjskiej o „natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych i wycofanie wojsk z terytorium Ukrainy”. Stanowisko Senatu zostało przyjęte przez aklamację.

Rzeczniczka prasowa UAM Małgorzata Rybczyńska poinformowała w poniedziałek, że społeczność akademicka podjęła także inne działania w związku z sytuacją na Ukrainie. Jak wskazała, na stronie internetowej UAM uruchomiono m.in. specjalną zakładkę „Solidarni z Ukrainą”; gdzie pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu mogą zgłosić zarówno chęć udzielenia wsparcia, jak i potrzebę uzyskania pomocy. Prorektor ds. Studenckich, prof. Joanna Wójcik, skierowała także drogą mailową do studentek i studentów wiadomość o wsparciu, które oferuje UAM.

„Od czwartku w pomoc włączyły się z zaangażowaniem wszystkie jednostki UAM, m.in. organizując zbiórki potrzebnych rzeczy. Także obecni na Uczelni studenci z Ukrainy starają się pomóc i wspierać swoje koleżanki i kolegów” – poinformowała Rybczyńska.

Dodała, że szczególną pomoc oferuje Poradnia Wsparcia Psychologicznego i Rozwoju UAM. Pomoc psychologiczną w języku ukraińskim i angielskim mogą tam uzyskać studenci z Ukrainy. Wydział Psychologii i Kognitywistyki oferuje terapię wspierającą.

„Władze Uniwersytetu cały czas monitorują sytuację, pozostają w kontakcie w władzami miasta i województwa oraz podejmują decyzje w zależności od rodzaju problemów, z jakimi osoby potrzebujące wsparcia zgłaszają się do uczelni. Wyrażają także nadzieję na stworzenie kompleksowej pomocy dla uchodźców, w którą włączone zostaną różne urzędy, instytucje i organizacje, ponieważ będzie ona potrzebna długofalowo, nie tylko w pierwszych dniach tej wojny” – zaznaczyła Rybczyńska. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024