Restrykcyjne obostrzenia pandemiczne szkodzą psychice

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Australijskie badanie pokazuje, że zamknięcie granic tego kraju spowodowało szereg problemów psychicznych wśród mieszkańców. Ewentualne przyszłe działania powinny uwzględniać mentalną odporność ludzi - przekonują naukowcy.

Specjaliści z Flinders University i innych ośrodków przeprowadzili rozmowy z 4 tys. ochotników, aby sprawdzić, jak zamknięcie australijskich granic wpłynęło na zdrowie psychiczne mieszkańców. 63 proc ochotników pochodziło z kraju, a 34 proc. spoza niego.

„Znakomita większość uczestników informowała o negatywnym wpływie restrykcji i wykazywała bardzo wysoki poziom psychologicznego stresu - donosi Kathina Ali, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „Globalization and Health”. - Nasze rezultaty wskazują, że respondenci reagują podobnie, niezależnie czy mieszkają w Australii czy poza nią” - dodaje ekspertka.

Ankietowane osoby podawały różnorodne powody swoich kłopotów.

Wymieniali m.in. niemożność spotkania z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi (dotyczyło to 81,1 proc. ankietowanych), powody ekonomiczno-zawodowe (4,9 proc.), związane z nauką (4,1 proc.), strach o osobiste bezpieczeństwo i zdrowie (2,6 proc.), utrudnienie urlopu (1,4 proc.).

Najgorzej czuły się przy tym osoby, które nie mogły spotkać się z bliskimi i cierpiące z powodu utrudnień w nauce.

„Jedna piąta respondentów była przekonana, że potrzebuje pomocy ze względu na psychiczne problemy. Specjaliści zajmujący się zdrowiem, także psychicznym powinni mieć świadomość tego kryzysu i oferować odpowiednie wsparcie oraz proponować praktyczne strategie ograniczania ryzyka dalszego pogorszenia sytuacji” - przekonuje dr Ali.

Autorzy odkrycia podkreślają, że wprowadzane w związku z epidemią działania muszą brać pod uwagę potencjalne szkody dla psychiki mieszkańców.

„Ważne jest, aby obserwować zdrowie psychiczne tych grup. Nadal mierzymy wpływ polityki granicznej na psychikę i samopoczucie - mówi jeden z badaczy, dr Dan Fassnach. - Jakościowe dane, które właśnie są w przygotowaniu do publikacji wskazują na jej znaczący wpływ. Respondenci donoszą, że zamierzają opuścić lub opuścili Australię ze względu na utrzymujący się stres i brak możliwości spotkania z rodziną” - informuje naukowiec.

Więcej informacji na stronach:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35135575/ (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera