Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
21.02.2022 aktualizacja 21.02.2022

Czarnek: działalność naukowa stanowi cenny wkład w zasób wiedzy całej ludzkości

17.02.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Mateusz Marek 17.02.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Mateusz Marek

Rola nauki w tworzeniu fundamentów polskiego potencjału rozwojowego jest nie do przecenienia, a działalność naukowa stanowi niezwykle cenny wkład w zasób wiedzy całej ludzkości - powiedział w sobotę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, podczas gali z okazji Dnia Nauki Polskiej.

W trakcie uroczystości, która odbyła się w formie zdalnej, ogłoszono listę laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki w pięciu kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej.

Dodatkowo ogłoszono laureatów Nagród Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową. W sumie przyznano ponad 100 nagród.

Szef MEiN podziękował laureatom za wkład w rozwój nauki. Podkreślił, że "rola nauki w tworzeniu fundamentów polskiego potencjału rozwojowego jest nie do przecenienia, a działalność naukowa stanowi niezwykle cenny wkład w zasób wiedzy całej ludzkości".

"Przez wieki nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego państwa. W tym szczególnym dniu wyrażam wielkie uznanie dla wszystkich osób prowadzących działalność naukową" - powiedział minister.

Wyraził wdzięczność za codzienny trud pracowników naukowych. "Realizują państwo niezwykle odpowiedzialne i ważne zadania. Dziękuję także państwa bliskim za wyrozumiałość, bowiem prowadzenie działalności naukowej niewątpliwie wymaga poświęceń" - dodał Czarnek.

Zwrócił uwagę, że świat nauki stoi od dwóch lat przed poważnymi wyzwaniami. "Pandemia COVID-19 spowodowała konieczność uwzględniania szeregu ograniczeń pandemicznych, które bezsprzecznie odcisnęły negatywny wpływ na możliwość swobodnej realizacji działalności naukowej. Ale nawet w tych zmienionych warunkach z sukcesem kontynuują państwo działalność naukową. Bardzo za to dziękuję" - powiedział szef resortu edukacji.

Podkreślił, że nauka pozostaje priorytetem dla polskiego rządu. "Jako minister edukacji i nauki będę nieustannie zabiegał o to, żeby status przedstawicieli świata nauki polepszał się" - zadeklarował szef MEiN.

Jak wskazał, synergiczna współpraca ośrodków naukowo-badawczych, instytucji państwa, a także przedsiębiorstw pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla polityki naukowej państwa. "Nie do przecenienia jest także niezmiernie ważna rola nauk humanistycznych i społecznych, które pozwalają lepiej rozumieć i opisywać rzeczywistość" - zaznaczył minister, życząc naukowcom "niesłabnącej naukowej pasji, wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym, a także sukcesów badawczych, dydaktycznych i wdrożeniowych".

Galę uświetnił występ artystyczny zespołu City Strings Duo.

Datę obchodów Dnia Nauki Polskiej wyznaczono na 19 lutego - rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Ustawa o ustanowieniu tego święta została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 3 lutego 2020 roku. Jej projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Podkreślili, że odkrycia polskich badaczy wywierały ogromny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości.

Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców wskazano, oprócz Mikołaja Kopernika, również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024