Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
12.02.2022 aktualizacja 12.02.2022

Program stażowy w USA i W.Brytanii czeka na polskich studentów

Adobe Stock Adobe Stock

Możliwość odbycia praktyk w biurach parlamentarnych w USA i Wielkiej Brytanii, a także poznania najważniejszych polityków, przedstawicieli organizacji pozarządowych i świata biznesu z Europy i Ameryki Płn. czekają na zwycięzców programu stażowego dla polskich studentów – Transatlantic Future Leaders Forum. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 13 marca.

Celem Transatlantic Future Leaders Forum jest wspieranie i rozwój młodych polskich liderów, którzy rozumieją znaczenie stosunków Polski ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, także w ramach struktur Unii Europejskiej oraz NATO. Od 2014 r. staże w ramach tego programu odbyło w Kongresie i Parlamencie ponad 40 studentów i studentek reprezentujących różne kierunki na polskich i zagranicznych uczelniach - informują organizatorzy.

Tegoroczna edycja programu stażowego w Parlamencie Brytyjskim potrwa od początku czerwca do końca lipca 2022 r., a staże w Kongresie USA odbędą się od połowy sierpnia do października br.

W programie mogą wziąć udział studenci z polskim obywatelstwem, którzy nie ukończyli 26 roku życia (data urodzenia po 01.01.1996 r.). Kandydaci powinni mieć bardzo dobre wyniki w nauce i biegle posługiwać się językiem angielskim (w mowie i piśmie). Nie ma znaczenia kierunek studiów ani kraj zamieszkania.

Pierwszy etap konkursu polega na wypełnieniu aplikacji online. Zgłoszenia wysyła się za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej TFLF: https://transatlanticforum.org/apply/.

W kolejnym etapie 30 osób z najciekawszymi aplikacjami zostanie zaproszonych na indywidualne rozmowy z komisją złożoną z przedstawicieli TFLF oraz partnerów programu.

Finalnie spośród wspomnianej trzydziestki wybrane zostanie kilkunastoosobowe grono najlepszych kandydatów, których sylwetki zostaną wysłane do przedstawicieli biur parlamentarnych. Oni to podejmą ostateczną decyzję o przyjęciu kandydata.

Staż w ramach programu jest bezpłatny. Fundacja TFLF przyznaje jednak wybranym kandydatom stypendium pokrywające koszty lotów, uzyskania wizy i zakwaterowania w docelowym miejscu.

„Stypendyści spędzą osiem tygodni w biurze wybranego parlamentarzysty w Waszyngtonie lub Londynie. Oprócz aktywnej pracy na rzecz biura, stażyści spotkają się z założycielami organizacji pozarządowych, wiodącymi prawnikami czy przedstawicielami instytucji finansowych i biznesmenami” - podano w przesłanym PAP komunikacie.

W czasie poprzednich edycji programu stażyści TFLF odwiedzili m.in. siedzibę Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Pentagon, Chatham House, Ambasadę RP w USA i w Wielkiej Brytanii, centrum technologiczne firmy Lockheed Martin czy fabrykę Boeinga w Charleston. Odbyli serię kameralnych spotkań z politykami i przedstawicielami organizacji pozarządowych: byłym ambasadorem USA w Polsce Danielem Freidem, senatorem Berniem Sandersem czy Ianem Brzezińskim (Senior Fellow w Atlantic Council).

Już 17 lutego o godz 19.00 odbędzie się webinar na temat stażu. Absolwenci opowiedzą, jak napisać wyróżniającą się aplikację, a przedstawiciele zarządu TFLF odpowiedzą na wszelkie pytania związane z przebiegiem stażu i składaniem podań.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie TFLF na Facebooku oraz na stronie programu: http://transatlanticforum.org/

Staże w ramach programu finansowane są dzięki wsparciu Ambasady USA w Polsce, Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce czy Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

Nauka w Polsce - PAP

Katarzyna Czechowicz

kap/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022