Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
05.02.2022 aktualizacja 05.02.2022

Załoga pierwszej prywatnej misji na stację ISS - skompletowana i zatwierdzona

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pierwszy w historii w pełni prywatny lot astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ma już skompletowaną i zatwierdzoną 4-osobową załogę – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

NASA oraz partnerzy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zaakceptowali członków załogi dla lotu firmy Axiom Space, nazwanego Axiom Mission 1, w skrócie Ax-1, który ma wystartować 30 marca br. z Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy’ego na Florydzie (USA) przy pomocy rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Dowódcą załogi będzie Michael López-Alegría, który urodził się w Hiszpanii, dorastał w USA i ma doświadczenie jako były astronauta NASA. Larry Connor z USA ma pełnić rolę pilota. Pozostali członkowie załogi to Mark Pathy z Kanady oraz Eytan Stibbe z Izraela.

Lot Axiom Mission 1 będzie pierwszym w historii w pełni prywatnym lotem załogowym na stację orbitalną (rakieta, statek i załoga z firm sektora prywatnego, a nie z agencji państwowej).

Na trasie pomiędzy Ziemią a stacją kosmiczną załoga będzie się znajdować w statku Crew Dragon Endeavour. Po 10 dniach pobytu na orbicie, w tym 8 dniach na pokładzie stacji ISS, astronauci powrócą na Ziemię.

Astronauci mają przeprowadzić aktywności naukowe, edukacyjne i komercyjne. Ich dokładny plan czeka jeszcze na zatwierdzenie.

„Celem misji Ax-1 jest ustanowienie standardu dla wszystkich przyszłych prywatnych misji pod względem przygotowania i profesjonalizmu. Ax-1 skupia się na wielu zadaniach naukowych i dotyczących popularyzacji, czekamy na sfinalizowanie programu lotu” - wskazał López-Alegría.

Członkowie załogi trenowali w ośrodkach NASA od sierpnia 2021 roku, aby zapoznać się z systemami stacji kosmicznej, przyrządami naukowymi i procedurami bezpieczeństwa. Trenowano także w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz SpaceX.

Celem NASA na najbliższe lata jest zwiększenie roli prywatnych firm w operacjach na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Niedawno ogłoszono, że firma Axiom Space została wybrana do rozpoczęcia rozmów na temat drugiej prywatnej misji astronautów. Wcześniej, w styczniu 2020 roku, NASA wybrała tę firmę do zaprojektowania i opracowania komercyjnych modułów dla stacji kosmicznej. W ostatnim czasie firma zakończyła wstępne prace projektowe dla dwóch modułów oraz dla ich głównej struktury. Oprzyrządowanie dla pierwszego z modułów jest aktualnie w produkcji.(PAP)

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024