Pandemia COVID-19 nasiliła stany lękowe i depresję

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Występująca od marca 2020 r. pandemia COVID-19 nasiliła w społeczeństwie stany lękowe i depresję, wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Instytutu Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Porto (IPSUP)

Ze studium, opublikowanego na łamach naukowego pisma “Journal of Affective Disorders Reports”, wynika, że nasilenie się stanów lękowych i depresji wystąpiło zarówno u tych, którzy nigdy nie cierpieli na tego typu schorzenia, jak i wśród osób, które w przeszłości ich doświadczyły.

W badaniu, w którym wzięło udział 929 osób, większość stanowili ci, u których stany lękowe i depresja pojawiły się już kiedyś, w bardziej lub mniej odległej przeszłości.

Studium koordynowane przed Anę Aguiar z IPSUP zostało przeprowadzone głównie wśród mieszkańców północnych dystryktów Portugalii na podstawie ankiet wysyłanych im przez internet.

Na ich podstawie 26,9 proc. uczestników badania potwierdziło występowanie u nich objawów stanów lękowych, u 7 proc. depresji, zaś u 20,4 proc. symptomów obu tych schorzeń.

Dodatkowo autorzy badania odnotowali, że u 23,1 proc. uczestników studium doszło do nasilenia się stanów lękowych, zaś u 17 proc. depresji.

Jak wyjaśniła Aguiar prawie 60 proc. uczestników studium przeprowadzonego przez portugalską uczelnię wskazało, że pogorszenie się ich zdrowia psychicznego było bezpośrednim następstwem pandemii Covid-19.

Studium zorganizowane przez naukowców z Porto zostało przeprowadzone pomiędzy listopadem 2020 r. a lutym 2021 r. Większość jego uczestników stanowiły kobiety (blisko 71 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem (75,4 proc.)

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera