Nauka dla Społeczeństwa

29.11.2023
PL EN
04.02.2022 aktualizacja 04.02.2022

Pandemia COVID-19 nasiliła stany lękowe i depresję

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Występująca od marca 2020 r. pandemia COVID-19 nasiliła w społeczeństwie stany lękowe i depresję, wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Instytutu Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Porto (IPSUP)

Ze studium, opublikowanego na łamach naukowego pisma “Journal of Affective Disorders Reports”, wynika, że nasilenie się stanów lękowych i depresji wystąpiło zarówno u tych, którzy nigdy nie cierpieli na tego typu schorzenia, jak i wśród osób, które w przeszłości ich doświadczyły.

W badaniu, w którym wzięło udział 929 osób, większość stanowili ci, u których stany lękowe i depresja pojawiły się już kiedyś, w bardziej lub mniej odległej przeszłości.

Studium koordynowane przed Anę Aguiar z IPSUP zostało przeprowadzone głównie wśród mieszkańców północnych dystryktów Portugalii na podstawie ankiet wysyłanych im przez internet.

Na ich podstawie 26,9 proc. uczestników badania potwierdziło występowanie u nich objawów stanów lękowych, u 7 proc. depresji, zaś u 20,4 proc. symptomów obu tych schorzeń.

Dodatkowo autorzy badania odnotowali, że u 23,1 proc. uczestników studium doszło do nasilenia się stanów lękowych, zaś u 17 proc. depresji.

Jak wyjaśniła Aguiar prawie 60 proc. uczestników studium przeprowadzonego przez portugalską uczelnię wskazało, że pogorszenie się ich zdrowia psychicznego było bezpośrednim następstwem pandemii Covid-19.

Studium zorganizowane przez naukowców z Porto zostało przeprowadzone pomiędzy listopadem 2020 r. a lutym 2021 r. Większość jego uczestników stanowiły kobiety (blisko 71 proc.) oraz osoby z wyższym wykształceniem (75,4 proc.)

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023