Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.05.2022
PL EN
22.01.2022 aktualizacja 22.01.2022

Naukowcy zbadają wpływ zanieczyszczeń powietrza we wschodniej Polsce na zdrowie mieszkańców

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wpływ zanieczyszczeń powietrza we wschodnich regionach Polski na choroby sercowo-naczyniowe mieszkańców zbadają naukowcy z kilku ośrodków naukowych z kraju i zagranicy w ramach już rozpoczętych badań pod kierunkiem dr. Łukasza Kuźmy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB).

Uczelnia podała w czwartek w komunikacie, że tego typu zależności są najczęściej badane na terenach przemysłowych, zanieczyszczonych. Brakuje zaś badań z regionów o innej charakterystyce.

Dodano, że będzie to pierwsze w dużej skali tego typu badanie w Polsce.

"Projekt zakłada, że przeprowadzona zostanie analiza krótko- i długoterminowego wpływu zanieczyszczeń powietrza na liczbę przyjęć do szpitala z powodu ostrych zespołów wieńcowych, migotania przedsionków i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych. Ponadto oceniony będzie wpływ redukcji zanieczyszczeń powietrza na spadek śmiertelności i zachorowalności. Ostatnim zadaniem projektu, dzięki międzynarodowej współpracy, będzie odniesienie uzyskanych wyników w skali europejskiej" - poinformował UMB.

Punktem wyjścia do badań jest to, że regiony wschodnie mają unikalne walory przyrodnicze, zimy na tych terenach są często bardziej ostre niż w innych, przemysł jest stosunkowo mało rozwinięty. Jednocześnie, ze względu na warunki ekonomiczne, wielu mieszkańców używa zimą do ogrzewania nieekologicznych źródeł ciepła, co przyczynia się do tzw. niskiej emisji i stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców.

"Zarówno złe wybory grzewcze, jak i specyficzne położenie geograficzne Europy wschodniej, zwłaszcza w okresach mroźnej pogody rosyjskiej, charakteryzującej się wysokim ciśnieniem, zimnym powietrzem i nasłonecznieniem, sprzyjają powstawaniu zjawiska znanego jako +polski smog+" - podkreślają naukowcy.

"My uważamy, że te wszystkie czynniki wpływają na skład i rodzaj smogu co się przekłada na skutki zdrowotne" - powiedział w czwartek PAP dr Łukasz Kuźma.

Materiał do badań jest już zgromadzony. To m.in. dane z ośrodków medycznych ze wschodniej Polski z ostatnich dziesięciu lat na temat 1 mln leczonych pacjentów (zarówno hospitalizowanych, jak i leczonych ambulatoryjnie), informacje o zgonach 1 mln pacjentów, ale też dane ze stacji meteorologicznych i z stacji mierzących zanieczyszczenia powietrza, NFZ. Na podstawie tych informacji będzie szczegółowo zbadanych ok. 4 bilionów zmiennych - wyjaśnił PAP dr Kuźma.

"Zanieczyszczenie powietrza, bogatego w związki takie, jak PM2,5, PM10 oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (benzo(a)piren), pochodzące z niskiej emisji związanej z ogrzewaniem gospodarstw domowych paliwami stałymi (węgiel, drewno, a często także odpady), wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie i życie ludności, w szczególności w kontekście skutków sercowo-naczyniowych" - podano w komunikacie o projekcie.

Badania będą realizowane w województwach: podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Przeprowadzą je naukowcy z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej UMB we współpracy z partnerami z Uniwersytetu Łódzkiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także ośrodków w Liverpoolu, Moskwie, Pradze oraz Skopje.

Badania są dofinansowane kwotą blisko 1 mln zł z programu Opus z Narodowego Centrum Nauki. Potrwają do 2025 r. Ich wyniki mogą być podstawą do różnych rekomendacji dotyczących zdrowia publicznego.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022