Małopolskie/ Akademia Górniczo-Hutnicza utworzy satelitarną stację naziemną

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W tym roku mają się rozpocząć prace nad utworzeniem satelitarnej stacji naziemnej w Pobiedniku Wielkim (woj. małopolskie) - inwestycji, która stanie się owocem współpracy AGH i Stowarzyszenia Aeroklub Krakowski.

Laboratorium AGH, czyli satelitarna stacja naziemna powstanie na terenie lotniska aeroklubu, będzie się składało z pomieszczeń, gdzie prowadzone będą zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

"System antenowy o średnicy 4,5 m i wadze około 1900 kg będzie zamknięty w kopule chroniącej przed niekorzystnym wpływem zjawisk meteorologicznych" - przekazała w czwartek rzeczniczka uczelni Anna Żmuda-Muszyńska.

Działania na rzecz inwestycji to jeden z zapisów współpracy zawartej pomiędzy AGH a Stowarzyszeniem Aeroklub Krakowski. Jednym z jej głównym celów jest prowadzenie wspólnej działalności naukowej i dydaktycznej, m.in. upowszechnienie wiedzy dotyczącej technologii kosmicznych i lotnictwa.

Zdaniem prof. Tadeusza Uhla, dyrektora Centrum Technologii Kosmicznych AGH, inwestycja posłuży pracownikom i studentom uczelni. "Stworzenie naziemnego segmentu systemu łączności satelitarnej niezbędne jest do obsługi przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez pracowników oraz studentów AGH, między innymi w kontekście planowanego na kolejne lata wyniesienia satelity AGH na niską orbitę okołoziemską" - ocenił profesor.

Oprócz tego stacja ma stać się, zdaniem naukowca, "bazą techniczną", a idące za tym możliwości pozwolą na kształcenie w Centrum studentów "w zakresie podstaw łączności satelitarnej, w tym przetwarzania danych pochodzących z obrazowania satelitarnego oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych".

Studenci i pracownicy Akademii będą mieli możliwość zbierania i przetwarzania danych na potrzeby administracji publicznej. W nowej jednostce testowane będą rozwiązania zwiększające niezawodność, bezpieczeństwo oraz efektywność transmisji danych, zarówno na odcinku między centrum kontroli misji a satelitą, jak i między satelitami.

Ma ona stać się też miejscem, gdzie realizowane będą przedsięwzięcia, którym celem stanie się opracowanie nowych technologii kosmicznych. Realizowane będzie to we współpracy z innymi zespołami, ośrodkami naukowymi i przemysłem kosmicznym, zarówno krajowym, jak i zagranicznym.

"Jesteśmy dumni, że dzięki zaproszeniu do współpracy możemy uczestniczyć w tworzeniu małopolskiej historii eksploracji kosmosu" - podkreśliła dyrektor aeroklubu Sabina Hawryłko.

Prowadzona współpraca to też szansa dla studentów i pracowników AGH, którzy będą mogli uczestniczyć w kursach podstaw pilotażu szybowców i samolotów.(PAP)

nak/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera