Nauka dla Społeczeństwa

24.02.2024
PL EN
11.01.2022 aktualizacja 11.01.2022

Łódź/Pięć dzieł humanistycznych nominowanych do Nagrody im. Kotarbińskiego

Fot. M. Andrzejewski UŁ Fot. M. Andrzejewski UŁ

Kapituła Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które konkurować będą o tytuł najlepszego dzieła humanistycznego wydanego w Polsce w 2020 r. Zwycięzcę VII edycji konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki poznamy 13 marca.

"Kapituła Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które konkurować będą o tytuł najlepszego dzieła humanistycznego wydanego w Polsce w 2020 roku. Autor zwycięskiej pozycji, która zostanie wyłoniona z finałowej piątki, otrzyma 50 tys. zł. na dalszy rozwój naukowy" - poinformowała w poniedziałek PAP Honorata Ogieniewska z Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego.

Źródło: materiały prasowe/ H. Swaczyna, UŁ.
Źródło: materiały prasowe/ H. Swaczyna, UŁ. 

Członkowie kapituły - prof. Krzysztof Jasiecki, prof. Ryszard Kleszcz, prof. Anna Legeżyńska, prof. Włodzimierz Nykiel, prof. Tadeusz Sławek, prof. Rafał Stobiecki, ks. prof. Andrzej Szostek i przewodnicząca, rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska - na posiedzeniu 10 stycznia orzekli, że w finale VII edycji konkursu znalazło się pięć pozycji.

Wśród nich znalazły się książki: Stefana Konstańczaka "Etyka niezależna w Polsce", Doroty Korwin-Piotrowskiej "Eutoryka. Rzecz o dobrej (roz)mowie", Krzysztofa Stachewicza "Doświadczyć prawdziwej rzeczywistości. Prolegomena do filozofii mistyki", tom 1. "Filozofia doświadczenia mistycznego" oraz tom 2. "Człowiek wobec doświadczenia mistycznego", Zbigniewa Szmyta "Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej" oraz praca zbiorowa pod red. Danuty Ulickiej "Wiek teorii. 100 lat literaturoznawstwa polskiego".

Na konkurs nadesłano 70 dzieł wydanych w roku 2020. Jak podkreśliła Ogieniewska, to niemal rekord w historii ogólnopolskiej nagrody przyznawanej przez łódzką uczelnię. We wszystkich dotychczasowych edycjach zgłoszono już blisko 430 pozycji naukowych.

"Prace napływające na konkurs przynależą do rozmaitych dyscyplin. Wiążą się ze stosowaniem rozmaitych narzędzi badawczych i różniących się metodologii. Stoją też za nimi, jak sądzić można, rozmaite wizje świata i człowieka. Ta zróżnicowana kolekcja rozpraw składa się na bogaty obraz polskiej humanistyki" - uważa członek Kapituły Nagrody prof. Ryszard Kleszcz.

Kapituła Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Fot. M. Andrzejewski UŁ
Kapituła Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Fot. M. Andrzejewski UŁ

Kapituła, po przeprowadzeniu wnikliwych rozmów z autorami pięciu finałowych prac, dokona wyboru laureata VII edycji. Wręczenie nagrody nastąpi 13 marca 2022 r. w Łodzi, podczas uroczystej gali.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Pierwszym jej laureatem został Jan Strelau za dzieło z dziedziny psychologii.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego. (PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024