Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.05.2022
PL EN
22.12.2021 aktualizacja 22.12.2021

Niemcy/ Z powodu wariantu Omikron zagrożenie dla zdrowia ludności ocenia się jako "bardzo wysokie"

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Z powodu wariantu Omikron koronawirusa Instytut Roberta Kocha (RKI) zaostrzył swoją ocenę ryzyka zagrożenia dla zdrowia obywateli. Zagrożenie dla zdrowia ludności ocenia się teraz jako "bardzo wysokie", pisze Instytut w swojej ocenie. RKI ostrzega przed nagłym wzrostem liczby zachorowań.

Ryzyko zakażenia jest obecnie uważane za "wysokie" w przypadku osób, które były szczepione dwukrotnie i tych, które wyzdrowiały - poinformowało RKI na Twitterze. W przypadku osób nieszczepionych pozostaje ono "bardzo wysokie". Natomiast w przypadku osób zaszczepionych szczepionką przypominającą Instytut ocenia ryzyko jako umiarkowane.

Ogólnie rzecz biorąc, zagrożenie dla zdrowia ludności ocenia się jako "bardzo wysokie", pisze Instytut w swojej zmienionej ocenie ryzyka.

Powodem niepokoju jest wariant Omikron koronawirusa, który zgodnie z obecnym stanem wiedzy rozprzestrzenia się "znacznie szybciej i skuteczniej niż poprzednie warianty wirusa", pisze RKI. Obecny rozwój sytuacji jest "bardzo niepokojący"

Instytut ostrzegł w tym kontekście przed nagłym wzrostem liczby zachorowań, który może doprowadzić do przeciążenia systemu opieki zdrowotnej i być może innych obszarów opieki.

Tymczasem we wtorek liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech spada: urzędy zdrowia zgłosiły do RKI 23 428 nowych zakażeń, tydzień temu odnotowano 30 823 zakażeń. Liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia spadła do poziomu 306,4. Dzień wcześniej wynosiła 316, tydzień temu 375.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ jar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022