Nauka dla Społeczeństwa

25.09.2023
PL EN
09.12.2021 aktualizacja 09.12.2021

Rosja/ Statek kosmiczny z japońskim miliarderem na pokładzie dotarł do ISS

EPA/ROSCOSMOS PRESS SERVICE 8.12.2021 EPA/ROSCOSMOS PRESS SERVICE 8.12.2021

Rosyjski statek kosmiczny z japońskim magnatem modowym Yusaku Maezawą na pokładzie zadokował w środę po południu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Sojuz MS-20 wystartował w kierunku ISS w środę o godz. 8.38 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Lot trwał sześć godzin.

Poza 46-letnim miliarderem na pokładzie statku kosmicznego znajdował się jego asystent-producent Yozo Hirano, który filmuje podróż i rosyjski kosmonauta Aleksandr Misurkin. Trójka ta spędzi na ISS 12 dni.

"Ta podróż będzie dla mnie okazją, by przygotować się do bycia jak najlepszym gospodarzem dla ośmiu członków załogi podczas planowanej na 2023 rok pierwszej kosmicznej misji cywilnej dookoła Księżyca" - mówił przed wylotem japoński biznesmen.

Pierwsza prywatna misja kosmiczna wokół ziemskiego satelity ma być zorganizowana przez należącą do miliardera Elona Muska amerykańską firmę SpaceX.

Maezawa dorobił się fortuny na Zozotown - największym japońskim sklepie odzieżowym w internecie. Magazyn Forbes ocenia jego majątek na 2 mld dolarów. (PAP)

ska/ ap/

arch.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023