Nauka dla Społeczeństwa

13.08.2022
PL EN
09.12.2021 aktualizacja 09.12.2021

WHO: Omikron wykryty już w 57 państwach na świecie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wariant koronawirusa Omikron wykryto już w 57 państwach na świecie - poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Przypadki nowej mutacji zdiagnozowano m.in w Czechach i Niemczech - wynika z gromadzącej dane o genomie SARS-CoV-2 bazy GISAID, na którą powołuje się WHO.

Tego samego dnia główna agencja zdrowia ONZ informowała także o rosnącej liczbie nowych przypadków Covid-19 w południowej Afryce, m.in. w Zimbabwe.

WHO w cotygodniowym raporcie opublikowanym w środę przekazała, że wciąż potrzeba więcej danych na temat Omikrona, by dokładnie ocenić zagrożenie tego wariantu oraz to, czy jego mutacje wpływają na osłabienie odporności nabytej poprzez szczepienia.

"Nawet jeżeli poziom zagrożenia (nowego wariantu) jest taki sam lub niższy od Delty, to należy się spodziewać wzrostu liczby hospitalizacji wraz ze wzrostem zakażeń (...)" - napisano w raporcie.

Omikron to piąty wariant SARS-CoV-2 uznany przez WHO jako budzący obawy (ang. variant of concern - VOC). Pozostałe cztery, to: Alfa (po raz pierwszy wykryty w Wielkiej Brytanii), Beta (po raz pierwszy wykryty w RPA), Gamma (po raz pierwszy wykryty w Brazylii) i Delta (po raz pierwszy wykryty Indiach). (PAP)

ska/ tebe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022