Nauka dla Społeczeństwa

13.08.2022
PL EN
08.12.2021 aktualizacja 08.12.2021

UE/ EMA i ECDC: pierwsze i drugie szczepienie przeciwko Covid-19 można wykonywać różnymi preparatami

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Podawanie najpierw szczepionki wektorowej przeciw Covid-19, a później preparatu wykorzystującego mRNA daje dobrą odpowiedź immunologiczną; taki schemat można zastosować już przy podstawowym cyklu szczepień, by zabezpieczyć możliwie największą część populacji UE - ogłosiły we wtorek EMA i ECDC.

Obecnie znane badania naukowe pokazują, że przeprowadzenie szczepienia przeciw Covid-19 w schemacie, w którym najpierw podaje się szczepionkę wektorową, a później preparat oparty na technologii mRNA jest bezpieczne i daje lepszą odpowiedź immunologiczną niż schemat, w którym wykorzystuje się tylko szczepionki wektorowe - piszą Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) we wspólnym komunikacie.

Taki schemat podawania szczepień można wykorzystać zarówno przy podstawowym cyklu szczepień, jak i przy podawaniu dawki przypominającej. Zastosowanie takiego modelu podawania szczepionek może pozwolić państwom europejskim na większą elastyczność w kampanii szczepień i - w wypadku niedoboru którejś substancji - szybsze zabezpieczenie przed Covid-19 jak największej liczby mieszkańców - zaznaczają EMA i ECDC.

Europejskie instytucje zebrały dane dotyczące różnych kombinacji łączenia dwóch dostępnych w Unii Europejskiej typów szczepionek. Podkreślono, że schematy podawania szczepionek, w których najpierw przyjmuje się preparat oparty na mRNA, a później - wektorowy lub miesza się ze sobą dwie szczepionki mRNA są gorzej zbadane niż model, w którym najpierw podaje się szczepionkę wektorową, później - mRNA.

Jest jednak wystarczająco dużo dowodów, by określić, że dopuszczalne jest - gdy wymaga tego sytuacja związana z dostępnością preparatów - podawanie dwóch różnych szczepionek mRNA - zaznaczono w komunikacie. Dodano, że wykonywanie najpierw zastrzyku ze szczepionką mRNA, a później z preparatem wektorowym wydaje się mniej korzystne niż przeciwna sekwencja, ale dysponujemy na razie tylko ograniczonymi danymi na temat takiego modelu szczepień.

W całej Unii Europejskiej dopuszczono do użytku dwie szczepionki wektorowe przeciwko Covid-19, firm AstraZeneca i Johnson & Johnson, a także preparat produkowany przez firmy Pfizer i BioNTech oraz szczepionkę koncernu Moderna. Te dwie ostatnie substancje wykorzystują technologię mRNA.

EMA i ECDC ponownie wezwały wszystkich mieszkańców UE do przyjęcia pełnego cyklu szczepień przeciwko Covid-19 oraz stosowania się do zaleceń dotyczących szczepień przypominających.

"Szczepienia nadal chronią przed ciężką formą choroby i śmiercią na Covid-19 miliony obywateli UE, a według statystyk liczba zgonów i przypadków wymagających hospitalizacji jest najniższa w tych krajach członkowskich, w których odsetek zaszczepionych jest najwyższy" - przypomniano.

Oprócz szczepień filarem naszej obrony przed pandemią, szczególnie w momencie szerzenia się nowego wariantu Omikron koronawirusa, pozostaje utrzymywanie odległości od innych osób, zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, przestrzeganie higieny oraz właściwe stosowanie maseczek ochronnych - podkreślają EMA i ECDC.(PAP)

adj/ mal/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022