
Operacyjne usunięcie zaćmy przyczynia się do zmniejszenia ryzyka demencji u seniorów – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „JAMA Internal Medicine”.
Badania przeprowadzone były przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (USA) w grupie 3038 osób po 65. roku życia, u których zdiagnozowano zaćmę lub jaskrę, jednak nie stwierdzono objawów demencji. 45 proc. uczestników przeszło zabieg usunięcia zaćmy.
W ciągu kolejnych 10 lat demencja rozwinęła się u 853 osób. Uczestnicy, którym usunięto zaćmę, byli blisko o 30 proc. w mniejszym stopniu narażeni na rozwój demencji w ciągu kolejnych 10 lat w porównaniu z osobami, które tego zabiegu nie przeszły. Nie zaobserwowano z kolei zależności pomiędzy demencją a operacją u pacjentów z jaskrą.
Choć podczas badań nie ustalono przyczyny wpływu usunięcia zaćmy na ryzyko demencji, autorzy przypuszczają, że jest to związane z lepszą jakością odbieranych przez pacjentów bodźców sensorycznych oraz większą ilością docierającego światła niebieskiego.
„Niektóre wyspecjalizowane komórki siatkówki, które uczestniczą w procesach poznawczych oraz regulacji cyklu snu i czuwania, reagują na niebieskie światło. Zaćma blokuje zwłaszcza światło niebieskie, dlatego zabieg jej usunięcia może powodować reaktywację tych komórek” – komentuje autorka badań dr Cecilia Lee.
Publikację można znaleźć tutaj: DOI: 10.1001/jamainternmed.2021.6990 (PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.