Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
09.12.2021 aktualizacja 09.12.2021

Usunięcie zaćmy zmniejsza ryzyko demencji

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Operacyjne usunięcie zaćmy przyczynia się do zmniejszenia ryzyka demencji u seniorów – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „JAMA Internal Medicine”.

Badania przeprowadzone były przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (USA) w grupie 3038 osób po 65. roku życia, u których zdiagnozowano zaćmę lub jaskrę, jednak nie stwierdzono objawów demencji. 45 proc. uczestników przeszło zabieg usunięcia zaćmy.

W ciągu kolejnych 10 lat demencja rozwinęła się u 853 osób. Uczestnicy, którym usunięto zaćmę, byli blisko o 30 proc. w mniejszym stopniu narażeni na rozwój demencji w ciągu kolejnych 10 lat w porównaniu z osobami, które tego zabiegu nie przeszły. Nie zaobserwowano z kolei zależności pomiędzy demencją a operacją u pacjentów z jaskrą.

Choć podczas badań nie ustalono przyczyny wpływu usunięcia zaćmy na ryzyko demencji, autorzy przypuszczają, że jest to związane z lepszą jakością odbieranych przez pacjentów bodźców sensorycznych oraz większą ilością docierającego światła niebieskiego.

„Niektóre wyspecjalizowane komórki siatkówki, które uczestniczą w procesach poznawczych oraz regulacji cyklu snu i czuwania, reagują na niebieskie światło. Zaćma blokuje zwłaszcza światło niebieskie, dlatego zabieg jej usunięcia może powodować reaktywację tych komórek” – komentuje autorka badań dr Cecilia Lee.

Publikację można znaleźć tutaj: DOI: 10.1001/jamainternmed.2021.6990 (PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023