Badanie POLPAN: prawie 30 proc. Polaków nie korzystało z Internetu w 2018 r.

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

27,8 proc. Polaków nie korzystało z Internetu w 2018 roku – wynika z właśnie opublikowanych wyników badania struktury społecznej POLPAN.

Polskie Badanie Panelowe POLPAN realizowane jest nieprzerwanie od 33 lat i koncentruje się na strukturze społecznej. Regularnie, co 5 lat, naukowcy z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk przeprowadzają indywidualne wywiady bezpośrednie.

Szósta fala badania odbyła się w okresie kwiecień – grudzień 2018 r. W panelowej części badania uczestniczą regularnie te same osoby (niektóre od początku). Pozwala to analizować losy badanych w długiej perspektywie czasowej. Jednocześnie na każdym etapie badania dobierane są młodsze osoby, co sprawia że wyniki są reprezentatywne dla struktury społecznej.

Jednym z dwunastu tematów, o które pytali naukowcy, był Internet i korzystanie z nowych technologii. W grupie wiekowej 35-44 lata – aż 21,2 proc. nie korzystało z internetu we wskazanym okresie. Podobny procent ludzi z wykształceniem średnim – nie chce lub nie może korzystać z sieci. W 2018 r. 80,2 proc. ludzi z wykształceniem podstawowym nie korzystało z Internetu.

„Od 2003 r. do 2018 r. nie zmieniła się jedna rzecz – cały czas osoby wykluczone cyfrowo, to są osoby z najniższym wykształceniem i są to osoby najstarsze – mniej więcej w wieku 76 plus. W tej grupie wiekowej, w roku 2003 z internetu nie korzystało 97 proc., a w roku 2018 – 80 proc.” – powiedziała Anna Turner z IFiS PAN, odpowiedzialna za opracowanie wyników badania dotyczących Internetu i nowych technologii.

Badaczka zwróciła uwagę na duży procent wykluczenia cyfrowego wśród rolników.

„W 2003 r. aż 96,4 proc rolników nie korzystało z internetu. W roku 2018 to było nadal 60 proc.”. Zdaniem badaczki na ten wynik nie ma wpływu różnica w dostępie do internetu miedzy miastem, a wsią. „Zamieszkanie nie wpływa już na różnicę w dostępie do internetu, więc w przypadku rolników to musi być kwestia braku chęci korzystania z sieci” – przekonywała Turner.

Największy skok w temacie skorzystania z sieci internetowej widać w najmłodszej grupie badanych 18-24. W 2003 r. 31 proc. tej grupy nie korzystało z internetu, a w 2018 r było to tylko 0,4 proc.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Nosacz sundajski. Fot. Adobe Stock

    Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej

  • Źródło: Adobe Stock

    Matematyk: altruizm może być mechanizmem przetrwania ludzkości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera