Uczelnie i instytucje

MEiN: 15 projektów otrzyma finansowanie w ramach programu "Nauka dla społeczeństwa"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

15 projektów zgłoszonych przez 13 podmiotów otrzyma finansowanie w ramach programu "Nauka dla społeczeństwa". Łączna suma środków przeznaczonych na ten cel wyniesie 10,7 mln zł - podało w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Program "Nauka dla społeczeństwa" został ogłoszony w lipcu br. Jego celem jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów ukierunkowanych na budowanie współpracy między podmiotami działającymi w obszarze nauki a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej.

Jak poinformowało w piątek MEiN w ramach programu finansowanie otrzyma 15 projektów zgłoszonych przez 13 podmiotów. Łączna suma środków przeznaczonych na ten cel wyniesie 10,7 mln złotych.

"@talentON – Program Wsparcia i Rozwoju młodzieży szczególnie uzdolnionej", "Polscy Naukowcy 2022: doskonałość naukowa, autonomia badań i społeczna odpowiedzialność nauki" czy "Global Legal Information" to tylko niektóre z projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach programu.

Wśród beneficjentów programu znaleźli się m.in. Fundacja Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Historyczne czy Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Uczestnicy programu, którzy spełnili określone wymagania, otrzymają dofinasowanie w wysokości od 100 tys. do 2 mln zł.

Pełna lista projektów zatwierdzonych do finansowania znajduje się na stronie MEiN.

Program obejmuje wsparcie finansowe projektów w trzech filarach.

Pierwszy z nich: Doskonałość naukowa – to wsparcie projektów, których celem jest m.in. podnoszenie jakości badań naukowych, podejmowanie nowych i ważnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego tematów badawczych, umiędzynarodowienie polskiej nauki, zwiększenie jej rozpoznawalności i kształtowanie jej odbioru społecznego.

Drugi z filarów: Nauka dla innowacyjności – to wsparcie projektów zwiększających efektywność współpracy nauki z otoczeniem gospodarczym, wspierających innowacyjność oraz komercjalizację wyników badań naukowych i prac rozwojowych, upowszechniających wiedzę na temat związków między nauką, innowacyjnością i gospodarką.

Trzeci z filarów: Humanistyka. Społeczeństwo. Tożsamość – to wsparcie projektów popularyzujących innowacyjne i interdyscyplinarne badania w obszarze humanistyki, promujących postawy patriotyczne, tradycje narodowe i regionalne, a także badających źródła kultury polskiej w kraju i za granicą. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera