COP26/ Miliardowi ludzi grożą ekstremalne upały przy globalnym wzroście temperatury o 2 st. C

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przy globalnym wzroście temperatury o 2 st. C miliard ludzi znajdzie się w strefie ekstremalnych, zagrażających życiu upałów – informuje we wtorek "The Guardian", przekazując ostrzeżenie narodowego serwisu meteorologicznego Wielkiej Brytanii, Met Office.

Wyniki badań przedstawione podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow wskazują na realny 15-krotny wzrost liczby ludności eksponowanej na zabójczo wysokie temperatury. Gdyby globalne temperatury wzrosły o 4 st. C połowa światowej populacji znalazłaby się w stanie zagrożenia morderczymi upałami – twierdzą eksperci.

Kraje tropikalne - w tym Brazylia, Indie i Etiopia - są wymieniane najczęściej wśród państw zagrożonych w najwyższym stopniu „stresem cieplnym”. Również kraje Zatoki Perskiej będą miejscami niezdatnymi do zamieszkania, jeśli nie powstrzyma się ogólnoświatowych wzrostów temperatur. Według badań z 2018 roku Nizina Północnochińska, jeden z najgęściej zaludnionych obszarów na Ziemi, będący najważniejszym regionem produkcji żywności w Chinach, może stać się kolejną śmiercionośną strefą.

„Wszystkie regiony świata, w tym Europa będą odczuwały skutki zmian klimatu” – ocenił prof. Albert Klein Tank, dyrektor Met Office Hadley Centre.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w ciągu dwóch dekad do 2017 roku ponad 166 tys. ludzi zmarło z powodu fali gorąca. Brytyjskie władze były wielokrotnie ostrzegane przez państwową organizację meteorologiczną, że kraj jest „dramatycznie nieprzygotowany na wzrosty temperatur, zwłaszcza w najbardziej wrażliwych obszarach takich jak szpitalna opieka medyczna i szkolnictwo” – przypomina "The Guardian".

Wiodący ośrodek badań nad przemianami klimatycznymi ocenił działanie kombinacji wilgotności i temperatury, zauważając, że przy wzroście temperatury do 35 st. C, ludzkie ciało nie może się schłodzić przez pocenie, a wówczas nawet na zdrowych ludzi chroniących się w cieniu czeka śmierć w ciągu sześciu godzin.

„Każda modyfikacja klimatu przedstawia przerażającą wizję przyszłości” – powiedział Andy Wiltshire, specjalista ds. obiegu węgla w atmosferze Met Office. (PAP)

mnw/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024 EPA/HARISH TYAGI

    Indie/ Rekordowa temperatura 52,3 stopnia C zarejestrowana w New Delhi

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Zakończono budowę pierwszego drewnianego satelity na świecie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera