Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
29.10.2021 aktualizacja 29.10.2021

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej prognozują, że u szczytu czwartej fali w szpitalach może być zajętych 40 tys. łóżek

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nawet 40 tys. łóżek może być zajętych przez pacjentów chorych na COVID-19 podczas szczytu czwartej fali epidemii koronawirusa w Polsce – wynika z analiz przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej zajmujących się modelowaniem matematycznym w medycynie i w biologii.

Analizy dotyczące rozwoju epidemii w Polsce prowadzi zespół prof. Tylla Krügera z Politechniki Wrocławskiej. Naukowiec jest założycielem grupy MOCOS (Modelling Coronavirus Spread). Zespół tworzą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, eksperci z Nokia Wrocław, EY GDS Poland i z MicroscopeIT. Profesor Krüger zajmuje się modelowaniem matematycznym w medycynie i w biologii.

Według naukowców szczyt czwartej fali przypadnie w Polsce w połowie grudnia. "Niepokojące są przy tym nasze szacunki dotyczące liczby potrzebnych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Będzie to ponad 40 tys. To duży problem" - powiedział prof. Krüger.

Dodał, że z taką liczbę hospitalizacji będziemy mieli do czynienia przy braku obostrzeń epidemicznych. "Im wcześniej zostaną wprowadzone restrykcje, tym ta liczba będzie mniejsza" - wskazał profesor.

Zdaniem naukowca wyhamowanie dynamiki epidemii można uzyskać wprowadzając np. możliwość wejścia do restauracji tylko dla osób zaszczepionych, zajęcia zdalne dla studentów czy powszechne testowanie wszystkich dzieci w szkołach.

Według naukowca w szczycie czwartej fali może być diagnozowanych nawet 40 tys. przypadków dziennie. "Tu jest jednak dużo czynników wpływających na tę liczbę, na przykład liczba testów" - powiedział Marcin Bodych z grupy MOCOS. Prognozy mówią też o około 240 zgonach dziennie w szczycie fali. "Tu jest lepiej, niż w trzecie fali. Ma to głównie związek ze szczepieniami, które bardzo obniżają ryzyko zgonu" - zwrócił uwagę Bodych.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022