Nauka dla Społeczeństwa

05.07.2022
PL EN
27.10.2021 aktualizacja 27.10.2021

Dolnośląskie/ Kolejna edycja programu stypendialnego dla studentów kierunków medycznych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Rusza nabór wniosków do trzeciej edycji marszałkowskiego programu stypendialnego dla studentów kierunków pielęgniarstwo, położnictwo oraz po raz pierwszy również ratownictwo medyczne. Studenci będą mogli ubiegać się o stypendia w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie.

Wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski przypomniał, że samorząd województwa od 2019 roku realizuje Program Stypendialny dla studentów III roku kształcących się na kierunkach pielęgniarstwo oraz położnictwo. "Program z każdą kolejną edycją jest przez nas rozwijany – w tym roku do grona stypendystów mogą dołączyć również studenci ratownictwa medycznego. Zależy nam na tym, aby zachęcić młodych ludzi do wyboru tej ścieżki kształcenia oraz do podjęcia pracy w marszałkowskich podmiotach leczniczych" – podkreślił.

W poprzednich edycjach wysokość stypendium wynosiła 1000 zł miesięcznie, w tym roku samorząd województwa podjął decyzję o zwiększeniu tej kwoty do 1500 zł. „Chcemy aby nasz program był dla młodych ludzi jeszcze bardziej atrakcyjny. Naszym celem jest wspieranie zawodów medycznych, których tak bardzo potrzebujemy na rynku pracy” – dodał Krzyżanowski.

Program stypendialny zakłada przyznawanie stypendium studentowi III roku, który nie powtarza roku, na który ubiega się o przyznanie stypendium, ani nie korzysta z urlopów w okresie, na który ubiega się o jego przyznanie, a także uzyskał średnią ocen na poziomie co najmniej 4,0 oraz podejmie pracę w podmiocie leczniczym, dla którego podmiotem tworzącym jest województwo dolnośląskie, przez okres co najmniej trzech lat.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego od czerwca do sierpnia prowadził kampanię społeczną promująca zawody medyczne, skierowaną do tegorocznych maturzystów.

Zdaniem Anny Szafran, przewodniczącej Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, program stypendialny dla zawodów medycznych, zwłaszcza dla pielęgniarek i położnych ma ogromne znaczenie. "Obecnie obserwujemy brak zastępstwa pokoleniowego w tych zawodach - dziś dolnośląska pielęgniarka i położna ma średnio 55 lat co jest bardzo niepokojącą daną statystyczną. Bezwzględnym obowiązkiem społecznym jest podjęcie działań, aby odbudować młode, kolejne pokolenie pielęgniarek i położnych. Program Stypendialny niewątpliwie przyczyni się do uatrakcyjnienia wyboru tych kierunków studiów licencjackich, a w swym mechanizmie powstrzyma emigracje zarobkową z jaką borykamy się od wielu lat w całej Polsce" – powiedziała.

Z danych urzędu marszałkowskiego wynika, że na dolnośląskich uczelniach można zaobserwować wzrost zainteresowania kierunkami medycznymi. Studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo w Wyższej Szkole Medycznej w Kłodzku w zeszłym roku podjęło 107 osób, a w tym roku dwukrotnie więcej - 237 osób. Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu na tym samym kierunku w zeszłym roku studia podjęło 60 osób, a w tym roku 83.

Wnioski o przyznanie stypendium w roku akademickim 2021/2022 można składać od środy, 27 października do 12 listopada. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022