Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
25.10.2021 aktualizacja 25.10.2021

Lublin/ Inauguracja roku akademickiego na UMCS

23.10.2021. Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski (L) podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w auli uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. PAP/Jacek Szydłowski 23.10.2021. Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski (L) podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w auli uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. PAP/Jacek Szydłowski

77. rok akademicki zainaugurował w sobotę uroczyście Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Łącznie na 13 wydziałach UMCS studiuje ponad 18,5 tys. osób.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej sobotnią inaugurację roku akademickiego rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski powiedział, że miniony rok był bardzo trudny ze względu na pandemię koronawirusa. "Mimo tego trudnego okresu myślę, że ten rok należy ocenić, jako bardzo udany dla uczelni. Uczelnia jest stabilna pod względem finansowym, organizacyjnym. Tegoroczne nabory są na poziomie zeszłorocznych" – powiedział rektor UMCS.

Prof. Dobrowolski poinformował, że na początku października na studia przyjętych zostało ponad 7,3 tys. osób. W sumie na 13 wydziałach UMCS (12 w Lublinie i jednym w Puławach) studiuje ponad 18,5 tys. osób. Największym zainteresowaniem cieszą się prawo, psychologia i kierunki filologiczne.

"W tym naborze zrekrutowaliśmy ponad 120 osób z zagranicy. Mówię tutaj wyłącznie o tych osobach, które zdecydowały się na kierunki anglojęzycznych. Tych w ofercie mamy co roku coraz więcej" – powiedział rektor. Dodał, że wśród studentów UMCS jest ponad 1,8 tys. obcokrajowców pochodzących z 38 krajów. Uczelnia zatrudnia ponad 2,8 tys. osób, w tym blisko 1600 nauczycieli akademickich.

Rektor powiedział, że priorytetem dla władz uczelni jest nauka i podnoszenie jej poziomu "małymi, ale konsekwentnie realizowanymi krokami". "Przed nami ewaluacja nauki. Ewaluacji będą podlegały 23 jednostki organizacyjne UMCS" – poinformował prof. Dobrowolski.

Do największych sukcesów rektor zaliczył organizację na UMCS Ogólnopolskiego Forum Kultury Studenckiej. Wyraził nadzieję, że w kolejnych latach "będziemy mogli pochwalić się rozwiązaniami formalno-prawnymi, które będą tę kulturę mocniej i bardziej jednoznacznie wkomponowywały w funkcjonowanie uczelni".

Prof. Dobrowolski przypomniał, że klub uczelniany AZS UMCS wystawił ośmiu reprezentantów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. "Z tego grona dwie studentki Wydziału Prawa i Administracji przywiozły trzy medale w każdym kolorze, od złotego po brązowy" – powiedział rektor.

Zdaniem rektora, do najważniejszych inwestycji realizowanych przez UMCS należy finalizowanie budowy Instytutu Pedagogiki. "Ze względu na trudną sytuację pandemiczną przesunięty został w czasie termin oddania do użytku tego budynku. To wydarzenie będzie miało jeszcze w tym roku" - zapowiedział prof. Dobrowolski. Dodał, że ważną inwestycją będzie planowana modernizacja Biblioteki UMCS.

"UMCS w przededniu nowego roku akademickiego 2021/2022 jest dobrze, sprawnie funkcjonującą uczelnią, stabilną pod względem finansowym i organizacyjnym, z perspektywami dalszego rozwoju" – podsumował swoje wystąpienie prof. Dobrowolski.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w auli Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Podczas ceremonii immatrykulowano studentów, uczestników szkół doktorskich i wręczono Nagrodę im. Jerzego Giedroycia ustanowioną przez Senat UMCS w 2001 r., przyznawaną za badania nad dziedzictwem paryskiej "Kultury" lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki. W tym roku Nagrodę w wysokości 25 tys. zł otrzymała dr Katarzyna Woniak za książkę pt. "Zwangswelten. Emotions - und Alltagsgeschichte polnischer +Zivilarbeiter+ in Berlin 1939-1945”.

Tytuł najlepszego absolwenta UMCS, złoty medal oraz nagrodę w wysokości 3,5 tys. zł przyznano mgr Aleksandrze Nowosad z Wydziału Humanistycznego. Wykład inauguracyjny zatytułowany "Dla kogo archeologia?" wygłosił prof. Andrzej Kokowski z Wydziału Historii i Archeologii UMCS.

UMCS został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach swego istnienia UMCS wiele różnych reorganizacji - powstawały nowe wydziały i kierunki studiów, zwiększała się liczba studentów. W 1950 r. wydzielono z uczelni wydziały lekarski i farmaceutyczny, które dały początek Akademii Lekarskiej – obecnie to Uniwersytet Medyczny. Natomiast w 1955 r. wydzielono z UMCS wydziały rolny, weterynaryjny i zootechniczny, z których utworzono Wyższą Szkołę Rolniczą - obecnie to Uniwersytet Przyrodniczy. Od utworzenia uczelni naukę na UMCS ukończyło niespełna 258 tys. absolwentów.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ jann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024