Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
24.10.2021 aktualizacja 24.10.2021

KRASP apeluje do rządu w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Kopczany, 23.08.2021. Pas drogi granicznej na polsko-białoruskiej granicy w Kopczanach (gm. Lipsk), (ar/awol) PAP/Artur Reszko Kopczany, 23.08.2021. Pas drogi granicznej na polsko-białoruskiej granicy w Kopczanach (gm. Lipsk), (ar/awol) PAP/Artur Reszko

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zaapelowało do rządu w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej "o podjęcie wszelkich możliwych działań w zakresie zapewnienia respektowania godności i bezpieczeństwa osób szukających ochrony międzynarodowej i próbujących przekroczyć wschodnią granicę UE".

W stanowisku prezydium KRASP z 21 października prezydium KRASP wyraża "głębokie zaniepokojenie aktualną, trudną sytuacją humanitarną na granicy polsko-białoruskiej".

"Apelujemy do rządu o podjęcie wszelkich możliwych działań w zakresie zapewnienia respektowania godności i bezpieczeństwa osób szukających ochrony międzynarodowej i próbujących przekroczyć wschodnią granicę Unii Europejskiej" - czytamy w stanowisku, sygnowanym przez przewodniczącego prof. dr hab. Arkadiusza Mężyka.

KRASP zwraca się też z prośbą do rektorów uczelni członkowskich "o wsparcie i wszelką pomoc studentom i naukowcom będącym w sytuacji uchodźczej".

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Według danych Straży Granicznej od początku października odnotowano już ok 12,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Z informacji przekazanych przez SG wynika też, że w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców przebywa 1,7 tys. osób.

Tylko w piątek 22 października strażnicy graniczni odnotowali 457 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i woj. lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd planuje też budowę zapory na tej granicy.

Przeciwko "niehumanitarnemu traktowaniu i odzieraniu z godności uchodźców w strefie przygranicznej polsko-białoruskiej" protestowali również w sobotę przed siedzibą Straży Granicznej w Michałowie (woj. podlaskie) uczestnicy akcji "Matki na Granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!". Dopominali się oni o umożliwienie organizacjom humanitarnym i medycznym działania w strefie objętej stanem wyjątkowym. Apelowali też o to, "by rząd, który sam nie pomaga, pozwolił na udzielanie pomocy medycznej i prawnej organizacjom humanitarnym i społecznym". Apel wsparły byłe prezydentowe. "Szczególnie nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci" - czytała Anna Komorowska. (PAP)

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022