Nauka dla Społeczeństwa

25.09.2023
PL EN
12.10.2021 aktualizacja 12.10.2021

Setny przeszczep wątroby w gdańskiej klinice

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W ciągu trzech lat w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wykonano już setkę przeszczepień wątroby. W planach jest utrzymanie tempa i szkolenie kolejnych specjalistów.

39-letni mężczyzna ze schyłkową niewydolnością wątroby był pacjentem, u którego specjaliści z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przeprowadzili setny przeszczep tego organu.

Chory cierpiał na niszczącą narząd autoimmunologiczną chorobę - pierwotne, stwardniejące zapalenie dróg żółciowych.

Lekarze są dobrej myśli.

„Chory w dwunastej dobie po przeszczepieniu został wypisany do domu w stanie ogólnym bardzo dobrym” - mówi kierujący prowadzącym przeszczepienia zespołem dr Piotr Remiszewski. „Rokowania są dobre, aczkolwiek należy pamiętać, że jest pewien odsetek nawrotów choroby w wątrobie przeszczepionej” - dodaje.

Sto transplantacji gdańskim specjalistom udało się wykonać w zaledwie trzy lata.

„Program rozpoczął się przed 2018 r. szkoleniami lekarzy i pielęgniarek. Od 2018 r. do 2019 r. był rozwijany we współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a od października 2019 r. już samodzielnie kontynuowany. Ten wynik udało się osiągnąć dzięki zgranej pracy i zaangażowaniu dużej grupy osób – chirurgów, internistów, anestezjologów, pielęgniarek oraz koordynatorów” - opowiada dr Remszewski.

Można liczyć na dalszy rozwój ośrodka.

„W planie mamy utrzymanie liczby transplantacji oraz dalsze szkolenie zespołu w celu zwiększenia liczby samodzielnych lekarzy, zarówno chirurgów oraz internistów, jak i anestezjologów zaangażowanych w program przeszczepiania” - dodaje specjalista.

Sukcesu nie byłoby dzięki pracy wspomnianych koordynatorów z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji współpracujących z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

„Jeżeli jest to nasz szpital, to my zajmujemy się organizacją badań oraz dbaniem o to, żeby wszystkie procedury związane ze zgłoszeniem dawcy do „Poltransplantu” były wypełnione. W zakresie dawstwa koordynujemy również działania w całym regionie, współpracując z koordynatorami z innych szpitali” - mówi kierująca zespołem koordynatorów Anna Milecka.

To niezwykle wymagające zadanie.

„W czasie akcji symultanicznie trzeba rozwiązywać bardzo dużo nieplanowanych problemów. To, co jest najbardziej uciążliwe w pracy koordynatora, to jest dyspozycyjność. Nigdy nie wiemy, kiedy zadzwoni telefon z potencjalnym dawcą” - wyjaśnia Anna Milecka.

„Największą satysfakcję dają oczywiście efekty tej pracy. Idziemy na salę pooperacyjną i widzimy pacjentów po przeszczepieniu. Oni są bardzo osłabieni, ale rozmawiają z nami. Widzimy, że wszystko jest ok. Po takich akcjach często dzwonimy do koordynatorów z innych szpitali, którzy byli zaangażowani, i mówimy, że wszystko poszło zgodnie z planem. Oni również mają olbrzymią satysfakcję” - podkreśla.

Jak przypomina klinika, ośrodek zajmujący się kompleksowym leczeniem chorób wątroby w szpitalu klinicznym GUMed powstał z inicjatywy zespołu transplantacji wątroby kierowanego przez dra Piotra Remiszewskiego oraz zespołu kwalifikującego prowadzonego przez dr Annę Drobińską przy współpracy z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii kierowaną przez prof. Radosława Owczuka.

Jednocześnie w gdańskim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym są także prowadzone transplantacje serca, płuc, nerek, rogówki, szpiku oraz wysp trzustkowych.

Więcej informacji na stronie: https://gumed.edu.pl/65149.html

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023