Uczelnie i instytucje

Śląski Uniwersytet Medyczny rozpoczął nowy rok akademicki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) w Katowicach rozpoczął w środę nowy rok akademicki. Podczas uroczystości inauguracyjnej tytuł honorowego profesora uczelni odebrał jeden z jej najbardziej zasłużonych naukowców, wybitny kardiochirurg prof. Marian Zembala.

Rektor uczelni prof. Tomasz Szczepański podkreślił w przemówieniu, że jej rola jest szczególna, bo z jednej strony – jako właściciel specjalistycznych szpitali – sprawuje opiekę nad tysiącami pacjentów, z drugiej zaś angażuje się w rozwój nauki i tworzenie innowacji w medycynie.

"Pandemia okazała się szkołą życia i wyzwaniem dla ochrony zdrowia, koronawirus pokazał jej mocne i słabe strony. Każdy z nas żegnał kogoś ze swoich najbliższych, przyjaciół, sąsiadków, ale nie poddaliśmy się zwątpieniu. Nasi lekarze, pielęgniarki, diagności, a także wielu studentów pracujących jako wolontariusze - stanęli na pierwszej linii frontu, stawiając na szali swoje zdrowie i życie. Kwintesencją tych działań jest szpital tymczasowy przy lotnisku w Pyrzowicach. Dziękuję za uratowane ludzkie istnienia, jestem dumny, że nasi pracownicy to bohaterowie wojny z COVID-em" – powiedział prof. Tomasz Szczepański.

Wspomniał zmarłego w tym roku prof. Franciszka Kokota (1929-2021) - jak podkreślił - "najwybitniejszego absolwenta i profesora uczelni". "Profesor Kokot powiedział kiedyś, że każdy, kto ten zawód wybiera, musi mieć świadomość, że do końca życia musi się uczyć, inaczej będzie złym lekarzem i miernym naukowcem. Chcemy być wierni jego przesłaniu" – podkreślił rektor.

Nawiązał też do planowanych przez uczelnię inwestycji, jak Centrum Chorób Zakaźnych, które ma powstać przy Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Podkreślił, że zdalne nauczanie nie może stanowić podstawy dydaktyki na studiach medycznych; wszystkie ćwiczenia, seminaria i egzaminy w SUM mają się odbywać stacjonarnie.

Prof. Tomasz Szczepański zwrócił się też do wszystkich nauczycieli i studentów uczelni, którzy jeszcze nie zaszczepili się przeciw COVID-19 z apelem o przyjęcie szczepionki. „Nie ma racjonalnych argumentów uzasadniających odmowę szczepień, niezaszczepiony personel stanowi realne zagrożenie dla chorych w szpitalach" – wskazał.

Swoje wystąpienie do uczestników uroczystości skierował – w formie nagrania – premier Mateusz Morawiecki, gratulując naukowcom SUM m.in. osiągnięć w zakresie transplantologii. Szef rządu wezwał studentki i studentów uczelni do przejęcia w przyszłości pałeczki w "naukowej sztafecie" zwracając uwagę, że świat odkryć imponuje tempem rozwoju.

Po immatrykulacji i wręczeniu odznaczeń pracownikom uczelni wybitny kardiochirurg i transplantolog, jeden z najbliższych współpracowników prof. Zbigniewa Religi podczas pionierskich przeszczepów serca w Zabrzu, minister zdrowia w 2015 r. i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala otrzymał tytuł honorowego profesora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W laudacji prorektor SUM prof. Katarzyna Mizia-Stec przypomniała, jak Marian Zembala jeszcze w latach 80., będąc na stażu w Holandii zainicjował program, dzięki któremu ponad 400 polskich dzieci z ciężkimi wadami wrodzonymi serca zostało zoperowanych w szpitalu w Utrechcie. W 1991 r. Marian Zembala przeprowadził pierwszy w Polsce przeszczep serca u dziecka, pierwszy w Polsce wykonał też przeszczep pojedynczego płuca. W kolejnych latach wpisał na listę swoich osiągnięć jednoczesne przeszczepy serca i płuc, serca i nerek czy serca i wątroby. Jego dokonania zdecydowały o powierzeniu mu w 2016 r. prezesury Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego, którą pełnił w latach 2017-2018.

"Zawsze miał bardzo dobry kontakt z pacjentami, zawsze bezpośredni, oddany, ciepły zawsze z nowymi pomysłami, nie zatrzymujący się w miejscu" – powiedziała prof. Mizia-Stec. "Człowiek - instytucja w świecie kardiologii i kardiochirurgii, a jednocześnie człowiek renesansu - utalentowany muzycznie, pasjonat żeglarstwa, poeta, aktywny mimo choroby" – dodała, a uczestnicy uroczystości uczcili prof. Zembalę owacją na stojąco.

Prof. Marian Zembala dziękując za wyróżnienie uznał je za "moralne zobowiązanie" do dalszej pracy na rzecz uczelni i kolejnych pokoleń lekarzy. Wezwał studentów medycyny, by "nie gasili marzeń" i nie opuszczali kraju w poszukiwaniu lepszych warunków życia i pracy. "Jeśli wam się coś nie podoba, to to zmieniajcie, jak Religa" – zaapelował.

Wykład inauguracyjny pt. "Pandemia SARS-COV-2 lekcją pokory" wygłosił kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Jerzy Jaroszewicz. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera