Nauka dla Społeczeństwa

25.03.2023
PL EN
07.10.2021 aktualizacja 07.10.2021

Ratajczak o programie Horyzont Europa: jeśli firma chce wejść na rynek europejski, powinna starać się o takie granty

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Jeśli firma buduje swoją strategię, chce wejść na rynek europejski czy nawet światowy, wydaje się niezbędne, aby starać się o takie granty – powiedziała PAP Agnieszka Ratajczak z NCBR, omawiając program Horyzont Europa.

"Horyzont Europa to nowy program ramowy Unii Europejskiej, wspierający badania i innowacje. W tej perspektywie finansowej, czyli do końca 2027 r. – z rekordowym budżetem ponad 95 mld euro" – powiedziała w rozmowie z PAP dyrektorka Biura Współpracy Międzynarodowej w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju Agnieszka Ratajczak.

Wyjaśniła, że Komisja Europejska cyklicznie ogłasza w programie konkursy i oferuje różnego typu instrumenty wsparcia zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla jednostek naukowych "ale także innych instytucji z ekosystemu innowacji".

Jak wskazała, obecnie zamykane są pierwsze konkursy, które ogłoszone zostały wiosną. Konkursy są różnego typu: przedsiębiorstwa i jednostki naukowe mogą w nich aplikować o granty w ramach konsorcjów międzynarodowych (w ramach sześciu klastrów tematycznych), są też specjalne instrumenty dla startupów czy dla małych i średnich przedsiębiorstw, związane z wprowadzeniem na rynek nowego produktu lub technologii.

"MŚP może uzyskać – poprzez specjalny fundusz inwestycyjny grant do wysokości 15 mln euro po to, aby wejść na rynek z nową technologią, produktem czy usługą" – wyjaśniła Ratajczak.

Dodała, że jest także możliwość uzyskania wsparcia w zakresie doradztwa biznesowego, przygotowania biznesplanu, pozyskania inwestorów i partnerów do projektu. Przygotowano także specjalne granty dla kobiet innowatorek.

Wskazała, że można też uzyskać granty na prowadzenie badań na dużej europejskiej infrastrukturze badawczej.

"Jeśli przedsiębiorstwo ma taką potrzebę, może wysłać swojego pracownika, aby przeprowadził projekt czy wykonał badania na superkomputerach o dużej mocy przeliczeniowej, na samolotach badawczych, na bardzo dużych bazach danych, bardzo skomplikowanych urządzeniach, które są zarządzane przez organizacje europejskie" – powiedziała przedstawicielka NCBR.

Dodała, że organizowane są szkolenia i spotkania informacyjne prowadzone przez Krajowy Punkt Kontaktowy. Jesienią odbywa się "szeroko zakrojona akcja promocyjno-informacyjno-szkoleniowa" skierowana do firm. Na szkolenia w formule on-line można zapisać się przez stronę internetową.

Jak zaznaczyła, udział w programie to przede wszystkim możliwość nawiązania kontaktów międzynarodowych.

"Jeśli firma buduje swoją strategię, chce wejść na rynek europejski czy nawet na rynek światowy, wydaje się niezbędne aby starać się o takie granty i spróbować swoich sił, nawiązywać kontakty, dzielić się wiedzą, doświadczeniem" – mówiła Ratajczak.

Zaznaczyła, że dla polskich przedsiębiorstw program jest "doskonały na wielu polach", aby poprawić efekty działalności i wystartować z innowacjami na rynku europejskim czy światowym. 

PAP - Nauka  w Polsce,  Agnieszka Gorczyca, Elżbieta Bielecka

ag/ emb/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023