Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
28.09.2021 aktualizacja 28.09.2021

Lubelskie uczelnie przygotowały wspólną akcję szczepień przeciw COVID-19

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Uczelnie z Lublina przygotowały wspólną akcję szczepień przeciw COVID-19 pn. "Przystanek szczepienie". Chętni będą mogli za darmo dojechać specjalnym autobusem na miejsce wydarzenia. "Ta akcja powinna spowodować refleksję u tych, którzy się wahają" - powiedział wojewoda.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił podwójne znaczenie akcji szczepień zorganizowanej z inicjatywy lubelskich uczelni. Wskazał na możliwość bezpośredniego zaszczepienia się przez studentów i pracowników uniwersytetów. „Z drugiej strony niewątpliwie powodzenie tej akcji będzie miało oddziaływanie również na podejmowane decyzje przez innych mieszkańców naszego województwa. Tym bardziej, że studenci są nie tylko z miasta Lublina, ale również z innych rejonów województwa lubelskiego, gdzie w sposób szczególny mamy niskie wskaźniki szczepień” – zaznaczył Sprawka podczas konferencji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Jak podał, obecnie na Lubelszczyźnie najwięcej zaszczepionych jest wśród mieszkańców Lublina (53 proc.), z kolei najniższy wskaźnik szczepień jest w pow. radzyńskim i łukowskim (ok. 35 proc. zaszczepionych mieszkańców). Poinformował, że w poniedziałek hospitalizowanych było w regionie 245 zakażonych, w tym 9. dzieci. W zdecydowanej większości są to osoby niezaszczepione. „Jeszcze bardziej wyrazista statystyka jest na oddziałach respiratorowych, gdzie mamy 19 pacjentów i 100 proc. z nich jest niezaszczepionych” – wskazał wojewoda.

„Myślę, że jest to kolejna akcja, która powinna spowodować refleksję u tych, którzy się wahają. Naprawdę jest to najwyższy czas na podjęcie takich decyzji” – zaapelował Sprawka.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zaznaczył, że „Lublin, jako miasto akademickie, chce czuć się bezpiecznie”. „Prywatnie mogę powiedzieć - bo przeszedłem COVID-19 leżąc w szpitalu - że nie chciałbym drugi raz powtórzyć tego okresu w moim życiu i nikomu tego nie życzę. Pamiętajmy, że ta nowa fala jest bardziej zakaźna i są grupy podwyższonego ryzyka, które powinny być zaszczepione” – dodał Żuk.

Wspólna akcja środowisk akademickich pn. „Przystanek szczepienie” zaplanowana jest na najbliższy piątek, sobotę i poniedziałek. W szczepieniobusie ustawionym przed Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki 4 w Lublinie odbędą się szczepienia dla studentów i pracowników lubelskich uczelni, ich rodzin, a także dla wszystkich mieszkańców Lublina zainteresowanych szczepieniem. W trakcie akcji osoby uprawnione będą mogły także przyjąć trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Lub drugą, w przypadku zaszczepienia wcześniej preparatem J&J.

Podczas trwania wydarzenia uruchomiona zostanie specjalna linia autobusu, którym za darmo będzie można dojechać na szczepienie przy ul. Chodźki 4. Jego trasa będzie biegła w pobliżu lubelskich uczelni. Transport zapewnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Lublinie, które zadbało także o zaopatrzenie autobusu w system dezynfekcji powietrza.

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Radosław Dobrowolski podkreślił, że "Przystanek szczepienie" to wspólna inicjatywa Lubelskiego Związku Uczelni. „W sprawach ważnych i kluczowych dla społeczeństwa powinniśmy mówić jednym głosem. Ten głos powinien być artykułowany nie tylko przez uczelnie Lublina, ale również – tak jak ma to miejsce w tym przypadku – być wzmacniany przez województwo, Miasto Lublin oraz inne instytucje wspierające. (…) Zależy nam wszystkim na powrocie do normalności. Ta normalność w wydaniu akademickim to powrót studentów w mury uczelni. Jedyną drogę, w obecnej sytuacji, stanowi akcja propagująca szczepienia i dobrze by było, żeby trafiła ona na podatny grunt" - dodał rektor.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024