Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
24.09.2021 aktualizacja 24.09.2021

Prof. Michał Kleiber doktorem honoris causa Akademii WSB

23.09.2021. Rektor Akademii WSB, dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz (L) i profesor Michał Kleiber (P) podczas uroczystości nadania mu tytułu Doktora Honoris Causa Akademii WSB, 23 bm. w Dąbrowie Górniczej. PAP/Hanna Bardo 23.09.2021. Rektor Akademii WSB, dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz (L) i profesor Michał Kleiber (P) podczas uroczystości nadania mu tytułu Doktora Honoris Causa Akademii WSB, 23 bm. w Dąbrowie Górniczej. PAP/Hanna Bardo

Były minister nauki i b. przewodniczący Komitetu Badań Naukowych prof. Michał Kleiber został w czwartek doktorem honoris causa Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Wyróżnienie przyznano za całokształt jego działalności naukowej, dydaktycznej i publicznej.

"To dla Akademii WSB, ale też całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej wielkie wydarzenie" – powiedziała rektor Akademii WSB dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz. "Prof. Michał Kleiber to wybitny uczony, wybitny człowiek, jeden z najwybitniejszych autorytetów moralnych w Polsce" – dodała.

Senat Akademii WSB uchwałą z dnia 30 września 2021 r., podjął decyzję o nadaniu tytułu doktora honoris causa prof. dr hab. inż. Michałowi Kleiberowi jako wybitnemu uczonemu o światowym autorytecie w zakresie termomechaniki, metod numerycznych i informatyki.

Promotorem doktoratu i autorem laudacji na cześć prof. Kleibera był prof. Krzysztof Diks, a recenzentami prof. Tomasz Łodygowski oraz prof. Edmund Wittbrodt – minister edukacji w latach 2000-2001.

Prof. Krzysztof Diks podkreślił, że Michał Kleiber osiągnął wszystko, co można w nauce osiągnąć. "To jednak nie wystarczyłoby, aby otrzymać tytuł doktora honoris causa. Wielki uczony nie przekazuje tylko wiedzy, ale też swoje doświadczenie tak, żeby zmieniać kraj, zmieniać Polskę, zmieniać świat. Pan profesor to robi - nie bał się wyzwań organizacyjnych, administracyjnych, ani społecznych. Nauka to jedno, a przekaz moralny, etyczny to drugie i to najbardziej cenię w panu profesorze" – powiedział.

Prof. Michał Kleiber dziękując za wyróżnienie podkreślił, że obserwuje dąbrowską uczelnię niepubliczną od lat, a jej rozwój ocenił jako "zupełnie niebywały". "Ta szkoła osiągnęła coś, co jest wzorcem dla wielu polskich uczelni" – zaznaczył.

Podczas uroczystości wygłosił wykład pt. "Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli Uniwersytet na wagę złota". "Istniejąca i nowo tworzona szeroka wiedza o otaczającej nas rzeczywistości, aktywnie upowszechniana w społeczeństwach i tworząca podstawy podejmowanych na różnych poziomach decyzji, powinna stać się kluczowym elementem podejmowanych działań na rzecz trwałego, inkluzywnego rozwoju, prowadząc nas do satysfakcjonującej przyszłości świata" – powiedział.

"Globalizacja prawdziwie inkluzywna to z pewnością cel, do którego warto dążyć" – dodał.

Michał Kleiber urodził się 23 stycznia 1946 r. w Warszawie, w dzieciństwie i młodości jego pasją był tenis, w którym osiągał znaczące sukcesy. Ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Matematyki, Mechaniki i Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat związany z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN, również jako jego dyrektor.

Jest autorem bądź współautorem ponad 300 prac naukowych oraz 11 książek opublikowanych w wydawnictwach o najwyższej, światowej renomie. Jest członkiem rad redakcyjnych 17 międzynarodowych czasopism naukowych, w tym redaktorem naczelnym prestiżowego czasopisma o najwyższej światowej renomie Archives of Computational Methods in Engineering (Springer), które pod względem cytowań jest na świecie nr 1 w dziedzinie matematyka – zastosowania, nr 2 w inżynierii, nr 5 w informatyce.

Zajmuje się także popularyzacją nauki – między innymi jest autorem wielu popularnonaukowych artykułów, członkiem Rady Naukowej czasopisma popularnonaukowego "Wiedza i Życie" oraz przewodniczącym kapituły konkursu "Popularyzator Nauki", współorganizowanego przez PAP.

W latach 2001–2005 był ministrem nauki i informatyzacji w rządach Leszka Millera i Marka Belki oraz przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych. Przez dwie kadencje, w latach 2007–2015, pełnił funkcję prezesa Polskiej Akademii Nauk. W latach 2005–2010 był również społecznym doradcą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ds. edukacji, nauki i innowacji.

W roku 2001 prof. Kleiber został wyróżniony Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. polskim Noblem) w dziedzinie nauk technicznych. Jest Kawalerem Orderu Orła Białego. 

PAP - Nauka w Polsce,  Anna Gumułka

lun/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023