Trwają zapisy na Science Game Jam dla miłośników nauki i planszówek

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Science Game Jam, czyli warsztaty dla twórców popularnonaukowych planszówek, ponownie czekają na chętnych. Tym razem wydarzenie odbędzie się w trzech miastach: Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Zapisy już trwają. Twórcom najlepszych planszówek organizatorzy chcą zaoferować zarówno mentoring, jak i środki na rozwój pomysłów.

Science Game Jam to inicjatywa powstała w 2018 roku jako element działań służących zachęcaniu środowiska akademickiego do nieszablonowego popularyzowania nauki. Jest to jednodniowe wydarzenie w formie turnieju projektowania gier planszowych o tematyce naukowej. Wydarzenie jest połączeniem warsztatów game designu prowadzonymi przez GRART i konsultacjami merytorycznymi z popularyzującymi naukowcami nauki zrzeszonymi w fundacji Marsz dla Nauki.

Dotychczas zorganizowano cztery edycje wydarzenia (Warszawa 2018, Gliwice 2019, Warszawa 2019, Warszawa 2020). Przebieg kolejnej (Wrocław 2020) pokrzyżował lockdown związany z pandemią koronawirusa. W tym roku organizatorzy chcą wrócić do inicjatywy, a dzięki finansowaniu otrzymanemu z Ministerstwa Edukacji i Nauki organizują ją aż w trzech miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków).

"Spotkajmy się na całodziennej rywalizacji designerskiej! Zapraszamy trzyosobowe zespoły. Nasi konsultanci growi i naukowi będą wspomagać was swoim zapleczem merytorycznym, a waszym zadaniem będzie stworzenie prototypu popularnonaukowej gry planszowej, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!" - zachęcają.

Zapisy na wydarzenie, prowadzone osobno dla każdego miasta. Zgłaszać mogą się trzyosobowe grupy, w odróżnieniu od poprzednich edycji, nie ma natomiast możliwości samodzielnego zgłoszenia się. 

Science Game Jam w Warszawie odbędzie się już w sobotę 2 października w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW. Link do arkusza umożliwiającego zapisy jest dostępny na stronie: https://forms.gle/KyCqBUxnFjd8xZmV8

Spotkanie we Wrocławiu odbędzie się w sobotę 16 października w przestrzeni Przed·Pokój H13, zapisywać można się tutaj: https://www.facebook.com/events/693226084970408

Krakowska edycja zaplanowana jest na sobotę 30 października. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie: https://www.facebook.com/events/565109811371435

Na formułę wydarzenia składają się warsztaty. Drużyny losują popularnonaukowe tematy, na bazie których mają w ciągu ośmiu godzin przygotować prototyp gry planszowej. Uczestnicy do dyspozycji mają materiały zapewnione przez organizatorów. W trakcie realizowania pomysłu korzystają z pomocy zawodowych projektantów gier oraz popularyzatorów nauki i pracowników instytucji badawczych.

Następnie jury składające się z projektantów gier i popularyzatorów nauki ocenia prototypy pod względem między innymi atrakcyjności rozgrywki oraz potencjału popularyzatorskiego, wyłaniając najlepsze powstałe gry.

Drużyny, których prototypy zwyciężyły daną edycję otrzymują pomoc merytoryczną w kwestii dalszego udoskonalania gry oraz mają możliwość konsultowania się w kwestiach dotyczących wydawania gry. "Dostrzegliśmy w zeszłych latach, że początkowy entuzjazm zwycięzców czasem wypalał się, gdy pojawiała się potrzeba ponoszenia kosztów wydruku, brakowało też facylitatorów ułatwiających zespołowi dalsze prace. Z tego powodu chcemy zaoferować zarówno mentoring, jak i środki na rozwój autorskich pomysłów. Rozważamy tez możliwość wsparcia rozwoju projektów uczestników poprzednich edycji" - informują organizatorzy.

Więcej informacji na stronie: https://sgj.marszdlanauki.pl/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

  • Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki. Fot. A. Wojaczek

    Ponad 20 osób ukończyło pierwsze studia z popularyzacji nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera