Biseksualni Amerykanie ponad dwa razy częściej chorują na astmę i inne choroby płuc niż osoby heteronormatywne - wykazało ogólnokrajowe badanie ponad 12 tysięcy osób, którego wyniki opublikowano w „Annals of the American Thoracic Society”.
Występowanie choroby płuc zgłasza 29 proc. dorosłych biseksualistów, podczas gdy wśród dorosłych heteroseksualnych odsetek ten wynosi 14 proc.
„Uważamy, że wyższy poziom dyskryminacji doświadczany przez osoby biseksualne może prowadzić do większego i przewlekłego stresu, co prowadzi do utrzymującego się w organizmie stanu zapalnego i wysokiego stężenia hormonów stresu, co sprzyja rozwojowi m.in. astmy” – mówi główny autor publikacji (http://dx.doi.org/10.1513/AnnalsATS.202104-513RL) dr Jason Nagata z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
„Już wcześniej wykazano, że dorośli biseksualni mają gorsze wyniki w wielu aspektach zdrowia fizycznego i psychicznego, a my dokładamy do istniejącej literatury kolejną cegiełkę, pokazując rozbieżności w zapadalności na astmę i inne choroby płuc w zależności od orientacji seksualnej” - dodaje.
Kierowane przez Nagatę badanie wykazało, że nawet osoby identyfikujące się jako „w większości” heteroseksualne miały wyższy wskaźnik zachorowań na astmę niż osoby, które identyfikowały się jako wyłącznie heteroseksualne. Autorzy podkreślają, że oczywiście ludzie heteroseksualni także spotykają się z dyskryminacją, jednak różnica polega na tym, że nie są objęci ostracyzmem i zdecydowanie częściej niż osoby LGBTQ+ mogą liczyć na odpowiednie wsparcie, także kliniczne.
„Medycy i pracownicy socjalni muszą być świadomi znaczących różnic w wynikach zdrowotnych w zależności od orientacji seksualnej – uważa współautor badania dr Kyle T. Ganson. - Trzeba dążyć do wyrównania tych dysproporcji”.
Zdaniem autorów niektóre mniejszości seksualne mogą być mniej skłonne do szukania opieki zdrowotnej ze względu na bariery w dostępie do lekarzy albo wręcz dyskryminację, której doświadczają w gabinetach. „Lekarze nie mogą zniechęcać tych osób do szukania pomocy. Powinni oferować osobom LGBTQ materiały na temat zdrowia, publikować oświadczenia o niedyskryminacji itp”. (PAP)
autorka: Katarzyna Czechowicz
kap/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.