WHO monitoruje Mu - nowy niepokojący wariant koronawirusa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę, że monitoruje nowy wariant koronawirusa o nazwie Mu. Nowy szczep wykryto po raz pierwszy w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 proc. zakażeń. Według WHO dotąd stwierdzono go w 39 krajach na świecie, w tym w Polsce.

WHO informuje, że w skali globalnej Mu odpowiada jedynie za 0,1 proc. infekcji. Dotychczas zakażenia tym wariantem wykryto w 39 krajach na całym świecie, w tym najwięcej w USA.

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID, na którą powołuje się WHO, pierwsze przypadki zakażenia nowym szczepem odnotowano także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, a także w Polsce.

"Wariant Mu w Ameryce Południowej, obok wariantu Delta, będzie monitorowany pod kątem zmian" - przekazała agenda ONZ do spraw zdrowia.

WHO i ECDC zaliczają ten wariant do wariantów budzących zainteresowanie (variant of interest, VOI). 

W przypadku wariantu Mu obserwuje się globalne załamanie częstości jego występowania - z wyjątkiem regionów Ameryki Południowej, gdzie monitoring wariantów jest kiepski. W Ameryce Północnej, gdzie monitoring jest bardzo dobrze rozwinięty, wariant mu pojawił się w czerwcu, osiągnął maksimum występowania w lipcu, a następnie częstość jego występowania dramatycznie spadła.  (PAP)

ska/ akl/ zan/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Badaczki i studenci Politechniki Krakowskiej prowadzą prace nad lakierami do paznokci, które mogą być nośnikami leków. Od lewej dr hab. n. farm inż. Jolanta Jaśkowska, studenci Iga Chodak i Kamil Jurek, mgr inż. Anna Drabczyk  Fot. Karolina Kula

    Polscy badacze pracują nad leczniczymi lakierami do paznokci

  • Fot. Adobe Stock

    Neurolożka: migrena nie znika po menopauzie; to mit, który szkodzi kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera