Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
02.09.2021 aktualizacja 03.09.2021

WHO monitoruje Mu - nowy niepokojący wariant koronawirusa

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę, że monitoruje nowy wariant koronawirusa o nazwie Mu. Nowy szczep wykryto po raz pierwszy w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 proc. zakażeń. Według WHO dotąd stwierdzono go w 39 krajach na świecie, w tym w Polsce.

WHO informuje, że w skali globalnej Mu odpowiada jedynie za 0,1 proc. infekcji. Dotychczas zakażenia tym wariantem wykryto w 39 krajach na całym świecie, w tym najwięcej w USA.

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID, na którą powołuje się WHO, pierwsze przypadki zakażenia nowym szczepem odnotowano także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, a także w Polsce.

"Wariant Mu w Ameryce Południowej, obok wariantu Delta, będzie monitorowany pod kątem zmian" - przekazała agenda ONZ do spraw zdrowia.

WHO i ECDC zaliczają ten wariant do wariantów budzących zainteresowanie (variant of interest, VOI). 

W przypadku wariantu Mu obserwuje się globalne załamanie częstości jego występowania - z wyjątkiem regionów Ameryki Południowej, gdzie monitoring wariantów jest kiepski. W Ameryce Północnej, gdzie monitoring jest bardzo dobrze rozwinięty, wariant mu pojawił się w czerwcu, osiągnął maksimum występowania w lipcu, a następnie częstość jego występowania dramatycznie spadła.  (PAP)

ska/ akl/ zan/

arch.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022