Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
24.08.2021 aktualizacja 24.08.2021

Stypendia dla ponad 600 młodych osób polskiego pochodzenia z całego świata

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ponad 600 młodych osób polskiego pochodzenia z całego świata otrzyma stypendia w ramach programu dla Polonii im. Gen. Władysława Andersa na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia - poinformowała we wtorek Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

Z komunikatu przesłanego PAP wynika, że w zbliżającym się roku akademickim stypendyści rozpoczną studia na polskich uczelniach lub przystąpią do kursów do nich przygotowujących.

Program stypendialny dla Polonii im. Gen. Wł. Andersa jest skierowany do młodzieży polskiego pochodzenia (narodowości polskiej) i posiadaczy Karty Polaka. Dzięki niemu mogą kształcić się na polskich uczelniach w języku polskim. Z informacji NAWA wynika, że w tym roku w ramach naboru na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie wnioski złożyć mogły także osoby posiadające równocześnie polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, które odbywały cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej poza granicami Polski.

W sumie stypendia otrzyma ponad 600 młodych ludzi polskiego pochodzenia z całego świata. W ramach tegorocznego naboru przyznanych zostało 471 stypendiów na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie oraz 131 stypendiów na studia II stopnia. Osoby te będą kształcić się na wybranych przez siebie polskich uczelniach bądź na kursie przygotowawczym poprzedzającym właściwy tok studiów

Według Agencji program ten cieszy się każdego roku bardzo dużym zainteresowaniem. NAWA oferuje stypendystom comiesięczne stypendium w regulaminowym okresie kształcenia oraz zwolnienie z opłat za kształcenie na kursie przygotowawczym lub w uczelniach publicznych.

"Program Stypendialny im. Gen. Władysława Andersa pełni istotną rolę w utrzymaniu więzi między naszymi rodakami rozproszonymi na całym świecie, a Polską. Dla młodych Polaków to szansa na powrót do ojczyzny, okazja lepszego poznania kultury i historii państwa ich przodków. Dołączenie do grona Stypendystów NAWA to również możliwość wyboru kierunku studiów na najlepszych polskich uczelniach" - powiedział cytowany w komunikacie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Według niego stypendium pozwala skupić się na nauce i zainteresowaniach, daje wolność od dzielenia czasu między studiami a pracą.

"To niezwykle istotne, że dzięki zmianom regulaminowym krąg potencjalnych stypendystów znacząco się poszerzył i w naborze mogą wziąć również osoby posiadające polskie obywatelstwo – dodała ambasador RP we Włoszech, Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa. Wspomniała, że jej ojciec przywiązywał szczególną wagę do utrzymywania więzów z ojczyzną i pielęgnowania wśród młodych wiedzy o historii i kulturze Polski.

Z kolei dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska poinformowała, że w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych nabór, mimo sytuacji pandemicznej, cieszył się dużym zainteresowaniem. "Grono stypendystów zwiększy się o ponad 600 osób. Wśród młodzieży polonijnej największym zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak nauki ekonomiczne i zarządzanie, informatyka, czy stosunki międzynarodowe" - wskazała.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022