Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
23.08.2021 aktualizacja 23.08.2021

Zmarł prof. Andrzej Schinzel - matematyk zajmujący się teorią liczb

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zmarł prof. Andrzej Schinzel polski matematyk zajmujący się teorią liczb, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Miał 84 lata.

O śmierci profesora poinformował w niedzielę burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. "Odszedł wielki człowiek, wyjątkowa postać polskiej matematyki, Honorowy Obywatel Sandomierza prof. dr hab. Andrzej Schinzel" – napisał na Facebooku Marzec.

"Dwa lata temu miałem ogromny zaszczyt poznać Pana Profesora osobiście podczas spotkania dedykowanego jego osiągnięciom organizowanego przez Towarzystwo Naukowe Sandomierskie. Choć nie był wówczas w pełni sił, z wielkim entuzjazmem przyjął zaproszenie do Sandomierza i z wielką radością uczestniczył w spotkaniu opisując swoją fascynującą podróż przez tajniki wiedzy matematycznej. Nasze miasto było dla niego zawsze bardzo ważne, kojarzyło się bowiem z najpiękniejszym czasem młodości" – dodał samorządowiec.

Andrzej Schinzel urodził się 14 kwietnia 1937 roku w Sandomierzu. Mając 14 lat, został laureatem olimpiady matematycznej, w wieku 23 lat był już doktorem, a mając 37 lat – profesorem zwyczajnym.

Był znany w środowisku matematyków na całym świecie. Opublikował ponad 200 prac i zajmował się wieloma obszarami teorii liczb: analityczną teorią liczb, algebraiczną teorią liczb, równaniami diofantycznymi, geometrią liczb, szczególnie algebraicznymi i arytmetycznymi aspektami wielomianów. Od 1994 roku był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.

Był wydawcą Acta Arithmetica. Do grona jego doktorantów zaliczali się: Henryk Iwaniec, Adam Grygiel i Roberto Avanzi. W roku 1992 otrzymał Medal im. Stefana Banacha. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był członkiem i protektorem czynnym Archikonfraterni Literackiej w Warszawie.

"Profesorze, Honorowy Obywatelu Sandomierza, żegnamy Cię wraz z całą społecznością miasta z wielkim smutkiem" – napisał Marzec.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ jann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022