Odtworzono dokładny szlak wędrówek mamuta po Alasce

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

Naukowcy odtworzyli szlak wędrówek jednego z mamutów po Alasce. Przez całe życie przebył on taką odległość, że mógłby niemal dwukrotnie okrążyć Ziemię – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Ciosy mamutów przyrastają z roku na rok podobnie jak pnie drzew. Analizując koncentrycznie ułożone słoje drzewa, można np. dowiedzieć się czy rok był suchy, czy deszczowy.

W ciosach mamutów również zapisane są informacje. Okazuje się bowiem, że analiza izotopów takich pierwiastków jak stront czy tlen, które zawarte są w kościach mamutów, pozwala poznać, gdzie dany mamut przebywał. Poszczególne obszary na mapie mają bowiem swoje promieniotwórcze „odciski palców”. Dopasowanie profilu izotopów w ciosach mamuta do profilu izotopów w otoczeniu mówi o tym, że zwierzę przebywało i żerowało na danym obszarze.

Izotopową mapę prehistorycznej Alaski, która posłużyła jako punkt odniesienia, opracowano wcześniej na podstawie analizy uzębienia niewielkich gryzoni. Zwierzęta te nie przemieszczały się na duże odległości. W ich zębach zatem zachował się lokalny profil izotopowy.

Mamut, którego cios analizowano w trakcie najnowszych badań, był samcem – na co wskazuje jego DNA – zamieszkiwał Alaskę 17 tys. lat temu, żył zaś 28 lat. Kieł mamuta pochodzi z University of Alaska Museum of the North w Fairbanks.

Jak dotąd niewiele wiadomo było na temat wędrówek mamutów włochatych. Najnowsze badania są zatem pod tym względem przełomowe.

„Mamut w trakcie swojego życia odwiedził wiele części Alaski. Jest to niesamowite, gdy weźmie się pod uwagę, jak wielki jest to obszar” – opisuje współautor badań, Matthew Wooller z University of Alaska Fairbanks (USA).

Uwzględniając dane izotopowe oraz ukształtowanie terenu, naukowcy odtworzyli tydzień po tygodniu wędrówkę zwierzęcia po Alasce. Co ciekawe, okazało się, że w wieku 15 lat zwierzę najprawdopodobniej musiało odłączyć się od stada. Nagle bowiem zmienia się wzorzec izotopowy. Podobne usamodzielnienie się obserwuje się dzisiaj u słoni.

Kolejny dramatyczny okres nadszedł tuż przed śmiercią zwierzęcia. Analiza izotopów azotu wskazuje, że w trakcie ostatniej swej zimy mamut prawdopodobnie głodował.

Więcej: https://news.uaf.edu/study-takes-unprecedented-peek-into-life-of-17000-year-old-mammoth/ (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera