Nauka dla Społeczeństwa

23.09.2023
PL EN
04.08.2021 aktualizacja 05.08.2021

Jak strategie walki z pandemią koronawirusa wpływają na postawy wobec UE? Badają naukowcy

źródło: Fotolia źródło: Fotolia

Wpływ krajowych i unijnych strategii walki z pandemią koronawirusa na postawy eurosceptyczne, solidarność europejską i wyniki partii eurosceptycznych zbada interdyscyplinarny zespół naukowców z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, Uniwersytetu Warszawskiego, London School of Economics, Uniwersytetu Amsterdamskiego oraz Uniwersytetu Pompeu Fabra.

Badacze reprezentujący politologię, socjologię oraz ekonomię z konsorcjum pięciu europejskich uczelni otrzymali na ten cel wsparcie w wysokości 1,5 mln euro w ramach grantu „Challenges for Europe” Fundacji Volskwagena. Projekt badawczy „COVIDEU” rozpocznie się w styczniu 2022 i potrwa do 2026 r.

Jak poinformował Uniwersytet Warszawski na stronie internetowej, w ramach projektu ekonomiści z UW zbadają wpływ fake newsów na stosunek do UE w sytuacji kryzysowej, jaką jest pandemia koronawirusa.

„Obecnie pojawia się mnóstwo fałszywych informacji w internecie na temat pandemii. Część z nich dotyczy Unii Europejskiej – reakcji albo braku reakcji Unii Europejskiej na pandemię koronawirusa. Przy pomocy narzędzi komputerowych, m.in. sztucznej inteligencji, będziemy znajdować i analizować fakenewsy w internecie. Zbadamy ich źródła, zasięgi, a potem wykorzystamy ten materiał w eksperymentach terenowych prowadzonych za pomocą mediów społecznościowych” – poinformował prof. Michał Krawczyk z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, cytowany na stronach internetowych uczelni.

W ten sposób naukowcy chcą się dowiedzieć, jaki wpływ ma tego rodzaju kryzys na poparcie dla Unii Europejskiej oraz jak należy zarządzać taką sytuacją kryzysową.

„Stabilność Unii Europejskiej nie jest zagwarantowana i dana raz na zawsze. Doświadczyliśmy Brexitu, możliwe, że w przyszłości doświadczymy innych odejść ze wspólnoty lub wykluczeń. Pandemia to nie pierwszy ani ostatni kryzys, z jakim Unia się mierzy – kryzys klimatyczny, kryzys migracyjny – były i będą kolejne” - tłumaczy prof. Krawczyk.

Jego zdaniem „monitorowanie tego, jak kształtuje się poparcie dla Unii Europejskiej oraz jakie są tego determinanty, może w przyszłości okazać się bardzo ważne”. „Mamy nadzieje, że to, czego się dowiemy, pomoże w kolejnych kryzysach, które niewątpliwie nas czekają” – dodaje prof. Krawczyk.

Fundacja Volskwagena od 1962 roku finansuje projekty badawcze we wszystkich dyscyplinach wiedzy.

PAP - Nauka w Polsce

amk/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023