W. Brytania/ Badanie: nie znaleziono koronawirusa na stacjach i w pociągach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przeprowadzone dwukrotnie na czterech głównych stacjach kolejowych w Anglii testy wykazały, że ani na powierzchniach dotykanych przez wiele osób, ani w pociągach, ani w powietrzu nie było koronawirusa - podano w poniedziałek.

Naukowcy z Imperial College London na stacjach Londyn Euston, Birmingham New Street, Liverpool Lime Street i Manchester Piccadilly pobrali próbki z miejsc najczęściej dotykanych przez pasażerów, jak poręcze schodów ruchomych, automaty biletowe czy ławki, z pociągów, a także próbki powietrza na tych czterech stacjach, aby sprawdzić, czy miejsca te są skażone koronawirusem. Badania zostały przeprowadzone dwukrotnie - w styczniu i czerwcu, ale jak poinformowali naukowcy, w żadnym z nich nie wykryto obecności koronawirusa.

"W ten sam sposób, jak wacik jest używany podczas testu do pobierania wymazu z nosa i gardła i wysyłany do laboratorium, używamy filtra do zbierania wszelkich cząstek wirusa w powietrzu i wacików do zbierania wirusa na powierzchniach. Takie działanie pozwala na określenie ilości wirusa krążącego w środowiskach publicznych oraz wpływu strategii łagodzących, takich jak czyszczenie i noszenie maseczek" - wyjaśnił David Green z Imperial College London, który brał udział w badaniach.

Na początku tego roku podobne badania zostały przeprowadzone w metrze, w autobusach i na stacjach w Londynie, i tam również nie wykryto obecności koronawirusa, choć wówczas naukowcy zastrzegli, iż nie oznacza to, że nie jest on w obiegu.

19 lipca w Anglii zniesione zostały niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje covidowe, w tym wymóg noszenia maseczek w transporcie publicznym i innych zamkniętych przestrzeniach publicznych, choć nadal jest to wymagane we wszystkich środkach transportu zbiorowego w Londynie.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ kib/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kwasy omega-6 nie są przyczyną zapaleń

  • Fot. Adobe Stock

    Terapia genowa przywróciła słuch

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera