Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
19.07.2021 aktualizacja 19.07.2021

Naukowcy UŚ ze społecznikami przepłyną Wisłę wykonując pomiary m.in. jakości wody

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Całą Wisłę – od źródeł do ujścia – przepłyną naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wraz ze społecznikami z fundacji Why Not. W ciągu dwutygodniowego spływu, który rozpoczął się w niedzielę, będą mierzyć m.in. jakość wody, a także pobiorą szereg próbek do dalszych badań.

„Celem wyprawy jest przyjrzenie się całej Wiśle i zebranie danych na temat jakości i ilości wód w całym jej przebiegu. Obecnie woda z Wisły jest pobierana w wielu stałych punktach, ale my przy użyciu sond wieloparametrowych jesteśmy w stanie analizować ją z częstotliwością co do kilometra” – powiedział PAP dyrektor Śląskiego Centrum Wody UŚ i uczestnik spływu dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ.

W skład jego zespołu wchodzą biolodzy i hydrolodzy. Popłyną oni uniwersytecką łódką badawczą UŚKA II – to mała, lekka motorówka o niskim zanurzeniu, na której znajdują się m.in. sonary, próbkomierze i sondy wieloparametrowe do analiz chemicznych.

„Dla nas to będą dwa tygodnie ciężkiej pracy. Poza tym, Wisła jest rzeką niebezpieczną, miejscami jest tak płyta, że jeszcze nie wiemy, czy uda nam się ją w całości przepłynąć. Bierzemy więc dodatkowy kajak” – mówił Woźnica.

Obok naukowców popłynie także kajak z przedstawicielami fundacji Why Not, którzy w czasie wyprawy będą również promować zdrowie oraz wspierać i upowszechniać kulturę fizyczną.

W paru miejscach nad Wisłą zaplanowany jest także lot uniwersyteckim balonem ULKA, który jest wyposażony w aparaturę pomiarową pozwalającą badać jakość powietrza.

Spływ ma się zakończyć 31 lipca. Część wyników ma być na bieżąco prezentowana w internecie. Próbki będą rozwożone do współpracujących laboratoriów, a ich analizy zostaną wykorzystane do dalszych badań naukowych.

Uzyskane wyniki posłużą m.in. do zdefiniowania potrzeb i wyzwań dotyczących czystej Wisły.

Link do wydarzenia na Facebooku, gdzie na bieżąco mają się pojawiać informacje z wyprawy: https://www.facebook.com/events/799661154087018/ 

PAP - Nauka w Polsce,  Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024