Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
07.07.2021 aktualizacja 07.07.2021

Ekspert: trzy mechanizmy różnicują ludzi w odpowiedzi na chorobę COVID-19

AdobeStock AdobeStock

Występują trzy mechanizmy różnicujące ludzi w odpowiedzi na COVID-19 – powiedziała PAP dr Karolina Chwiałkowska z UM w Białymstoku. Specjalistka uczestniczyła w międzynarodowych badaniach dotyczących genetycznych czynników ryzyka tej choroby.

W „Nature” opublikowano w czwartek wyniki największych światowych analiz genomicznych dotyczących identyfikacji genetycznych czynników ryzyka podatności na infekcję SARS-CoV-2 oraz związanych z ciężkim przebiegiem COVID-19. Współautorką tych badań jest dr Karolina Chwiałkowska z Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i firmy biotechnologicznej IMAGENE.ME.

W ramach projektu „COVID-19 Host Genomics Initiative”, w którym uczestniczyła polska specjalistka, zwrócono uwagę na trzy warianty genów FOXP4, DPP9 oraz TYK2, wpływające na reakcję układu immunologicznego w odpowiedzi na zakażenie SARS-CoV-2. Potwierdzono też, że istotną rolą odgrywa palenie tytoniu oraz nadmierna masa ciała.

„Wyniki tych analiz podkreślają istotną rolę trzech mechanizmów różnicujących ludzi w odpowiedzi na COVID-19: efektywne ścieżki bezpośredniej walki z wirusem poprzez np. degradację jego materiału genetycznego, sprawne funkcjonowanie płuc oraz, co najistotniejsze - odpowiednio zbilansowana i ukierunkowana reakcja układu immunologicznego.” – powiedziała PAP dr Karolina Chwiałkowska. Jej zdaniem dzięki tej wiedzy, w tym znajomości zaburzonych procesów biologicznych i konkretnych genów, będących tzw. targetami (celami) molekularnymi, będzie możliwe ukierunkowanie nawet znanych już leków na nowe ścieżki terapeutyczne w leczeniu COVID-19.

Dodała, że czynniki ryzyka uwzględnia się już w zaawansowanych modelach predykcyjnych, biorąc pod uwagę dane antropometryczne, stan zdrowia oraz czynniki genetyczne, można typować osoby wysoce narażone na ciężki przebieg COVID-19. „Może to pozytywnie wpłynąć na sposób zarządzania zasobami publicznej służby zdrowia, gdyż wstępne ryzyko mogłoby być określane u każdej z osób na samym początku, a nawet na długo zanim zachorują” - zaznaczyła.

PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024