Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2022
PL EN
25.06.2021 aktualizacja 25.06.2021

Kielce/ prof. Cezary Kuklo doktorem honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Cezary Kuklo, wybitny historyk i demograf, otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Prof. Cezary Kuklo jest historykiem, pochodzi z Białegostoku, pracuje na tamtejszym uniwersytecie, pełni szereg funkcji w Polskiej Akademii Nauk, jest wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jego zainteresowania to historia społeczna i gospodarcza, demografia historyczna, losy kobiet i rodzin. Został dziewiętnastym doktorem honorowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

"Poszukujemy ludzi, którzy dzięki niestrudzonej pracy badawczej, dydaktycznej, organizacyjnej i innej stali się dla nas wzorcami osobowymi, autorytetami. Profesor Cezary Kuklo jest dla mnie symbolem procesu restytucji autorytetu" – powiedział otwarcia uroczystości prof. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dodał, że "autorytety stanowią siłę rozwoju społecznego, narażonego często na destrukcję".

Laudację wygłosił prof. dr hab. Waldemar Kowalski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. "Musimy pamiętać o wierności prawdzie. Tego uczy twórczość naukowa dostojnego doktora, a cnota ta nieobojętna była również Janowi Kochanowskiemu, patronowi naszej alma mater" – podkreślił prof. Kowalski.

Oprócz tytułu prof. Cezary Kuklo otrzymał także popiersie Jana Kochanowskiego. Opinie w sprawie nadania tytułu doktora honorowego wydali recenzenci: prof. Zbigniew Noga z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz prof. Edward Opaliński z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

"To piękne wyróżnienie i czuję się onieśmielony. Zwłaszcza kiedy patrzę na listę poprzedników z profesorami: Stanisławem Byliną, Tomaszem Schrammem i ze śp. profesorem Henrykiem Samsonowiczem. To dla mnie zaszczyt, że środowisko kieleckie postanowiło uhonorować mnie tym tytułem. Czuję dużą radość i zobowiązanie" – zaznaczył prof. Kuklo.

Tematem okolicznościowego wykładu nowego doktora honorowego UJK były dwie postaci, które wywarły wpływ na jego karierę naukową i białostocką humanistykę: prof. Andrzej Wyczański i prof. Andrzej Wyrobisz.

"Profesor Andrzej Wyczański ukształtował mnie jako historyka i badacza, był moim mistrzem, przyjacielem. Profesor Andrzej Wyrobisz ukształtował mnie jako nauczyciela akademickiego tym bardziej, że teoria nauczania i pedagogika nie były ulubionymi przedmiotami studentów historii. Obaj byli zawsze autentyczni w swoich dokonaniach zawodowych i życiowych, w uczestniczeniu w życiu społecznym, co wcale nie jest powszechne wśród ludzi nauki" – dodał doktor honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

W uroczystości profesorowi towarzyszyli najbliżsi i grupa współpracowników z Uniwersytetu w Białymstoku z rektorem, prof. Robertem Ciborowskim. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022